piątek, 07 grudzień 2018 15:47

Gmina Skawina podpisała Deklarację Katowicką!

Napisała

Skawina w wśród 23. polskich miast, które podpisały deklarację i przystąpiły do sieci NAZCA!

Samorządowcy z ponad 20. polskich miast podpisali dziś Deklarację Katowicką, potwierdzając chęć współpracy na rzecz czystości powietrza i przeciwdziałania zmianom klimatu w ramach międzynarodowej platformy NAZCA.
Sieć wspiera ośrodki miejskie w kreowaniu proekologicznych inicjatyw:
Platforma NAZCA (Non-State Actor Zone for Climate Action) jest światową bazą danych, gromadzącą informacje o praktycznych działaniach na rzecz klimatu i środowiska oraz pomagającą w kształtowaniu polityki regionalnej, miejskiej i biznesowej w tym zakresie - w bazie jest już prawie 20 tys. takich działań. Sieć działa przy Sekretariacie ds. Zmian Klimatu ONZ.

-Jeżeli chcemy być skuteczni w realizacji polityki klimatycznej na świecie, musimy prowadzić ją w skoordynowany sposób. Spotykamy się w Katowicach, by w gronie reprezentantów miast z całego świata rozmawiać o realizacji celów klimatycznych. Pragniemy też rozpropagować wśród polskich miast uczestnictwo we współpracy międzynarodowej, szczególnie w ramach sieci NAZCA - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, przypominając, że jeden z 17 celów zrównoważonego rozwoju poświęcony jest w szczególności miastom.
 
- To dla nas duże wyróżnienie, ale i przede wszystkim zobowiązanie do działań. Obecnie w Skawinie  koncentrujemy nasze wysiłki, na walce o czyste powietrze i przeciwdziałanie zanieczyszczeniom pochodzącym z niskiej emisji oraz z przemysłu. I oczywiście deklaruję, że naszymi pomysłami i rozwiązaniami będziemy się chętnie dzielić. Współpraca, wymiana doświadczeń, partnerstwo zawsze przynoszą dobre efekty! - powiedział Tomasz Ożóg, który w imieniu Gminy Skawina podpisał deklarację.

„Deklarujemy, że będziemy dążyć do podjęcia konkretnych zobowiązań, mających włączyć nasze miasta do Platformy NAZCA - światowej bazy danych o praktycznych działaniach pro-klimatycznych. Będą one rozpatrywane i podejmowane przez właściwe organy każdego z miast, zgodnie z wymogami Platformy oraz regulacjami obowiązującymi w Polsce” - czytamy w Deklaracji Katowickiej.

Wśród miast, które w środę zadeklarowały przystąpienie do sieci NAZCA, są: Katowice, Poznań, Olsztyn, Będzin, Rawicz, Tarnowskie Góry, Jarosław, Siemianowice Śląskie, Tomaszów Mazowiecki, Lądek Zdrój, Skawina, Ustroń, Legnica, Sławków, Wałbrzych, Lidzbark Warmiński, Sosnowiec, Zabrze, Piastów, Stalowa Wola, Żywiec, Pyskowice i Szam.

Info/Foto: UM Skawina
źródło: PAP
 

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.