piątek, 21 grudzień 2018 16:32

Na rynku w Krzeszowicach mieszkańcy spotkali się przy wigilijnym stole

Napisał

Wyjątkowe świąteczne prezenty, ręcznie robione bożonarodzeniowe ozdoby, piękna choinka, pachnące słodkości i pyszne potrawy wigilijne – w weekend 15-16 grudnia na krzeszowickim rynku odbywał się Świąteczny Jarmark Tradycji i Rękodzieła.

Przez dwa dni rynek w Krzeszowicach tętnił życiem. Przyszło mnóstwo osób. Mieszkańcy, którzy pojawili się na jarmarku w poszukiwaniu ozdób na choinkę i dekoracji, mieli w czym wybierać. Kramy zapełnione były ręcznie robionymi przedmiotami – od bombek, stroików, przez koronkowe serwetki, biżuterię, po obrazy i inne dekoracje. Wśród wystawców, oferujących swoje wyroby, znalazły się także szkoły z terenu gminy Krzeszowice, jak i lokalne Koła Gospodyń Wiejskich.

W świąteczną atmosferę wprowadzała też muzyka i śpiewane kolędy. Na scenie pojawili się uczestnicy Przeglądu Pastorałek i Kolęd Ludowych, zespół Verso, Chór Allegria i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Im. Zygmunta Noskowskiego. W niedzielę natomiast kulminacyjnym punktem występów był spektakl „Pastorałka” wykonaniu Krzeszowickiego Teatru Rozrywki.

Również w niedzielę o godzinie 14:00 rozpoczęło się ubieranie choinki. Rozpoczął je burmistrz Krzeszowic, a następnie kontynuowali najmłodsi i nieco starsi mieszkańcy gminy.

W tym dniu odbyła się również kolejna edycja Krzeszowickiego Wigilijnego Stołu. Już z daleka pachniał świąteczny barszcz czerwony, pierogi i kapusta. Każdy, kto w mroźną niedzielę pojawił się na rynku, mógł skosztować ciepłych dań. Na osłodę przygotowano natomiast m.in. pierniki i miody.

Przy okazji, jak co roku, zorganizowano także świąteczną zbiórkę żywności dla osób potrzebujących z terenu gminy. Kto mógł, przekazał żywność na ten cel.

Dobiega końca 2018 rok. W tym szczególnym czasie, już po raz czwarty zgromadziliśmy się na rynku w Krzeszowicach podczas „Krzeszowickiego Wigilijnego Stołu”. Cieszę się, że właśnie to przedświąteczne spotkanie symbolicznie zamyka ciekawy i bogaty w wydarzenia integrujące mieszkańców rok, gdyż pokazuje, że potrafimy poświęcić czas nie tylko na przygotowanie do świąt we własnym domu, ale także ofiarować go innym – powiedział Wacław Gregorczyk, Burmistrz Gminy Krzeszowice.

Jednocześnie podziękował firmom i instytucjom, bez których Świąteczny Jarmark Tradycji i Rękodzieła połączony z Krzeszowickim Wigilijnym Stołem, mógłby się nie odbyć. W organizację świątecznego spotkania, przygotowanie wigilijnych potraw, jak i w zbiórkę żywności włączyły się: BOSTAR Krzeszowice, Niepubliczne Przedszkole „Tuptusie”, Rejonowa Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu w Krzeszowicach, Intermarche Krzeszowice, Mila S.A., Centrum Kultury i Sportu oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Anna Piątkowska-Borek

fot. UG Krzeszowice

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.