wtorek, 30 kwiecień 2019 22:45

Pociągi na trasie Kraków – Krzeszowice osiągną teraz niespotykaną dotąd prędkość!

Napisał
fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA

Ile teraz potrwa podróż z Krzeszowic do Krakowa?

Po dwóch torach na linii Kraków – Krzeszowice składy mogą już jeździć 120 km/h, a docelowo pojadą nawet 160 km/h. Dzięki temu przejazd z Krzeszowic do Krakowa zajmie około 30 minut. O takiej zawrotnej prędkości podróżni przez lata mogli tylko pomarzyć. Jazda pociągiem do stolicy Małopolski z podkrakowskich miejscowości była bowiem dotąd nie tyle podróżą, co długą wyprawą… Na szczęście to już przeszłość.

Zakończyły się właśnie główne prace budowlane związane z modernizacją linii z Krakowa do Krzeszowic. I tak już po majowym weekendzie zwiększy się liczba pociągów, które będą przewozić pasażerów na tej trasie.

– Od 6 maja więcej pociągów pojedzie między Krakowem a Krzeszowicami. Podróżni korzystający do tej pory z zastępczej komunikacji autobusowej, wrócą do szybszych kolejowych połączeń ze stolicą Małopolski. Osiem pociągów będzie obsługiwać pasażerów podczas porannych i popołudniowych szczytów komunikacyjnych. – informuje PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Szczegółowe informacje dostępne są w rozkładach jazdy.

Komfort pasażem mają zapewnić także zmodernizowane przystanki w Rudawie i Krakowie Mydlnikach Wapienniku oraz stacja w Zabierzowie.

– W kolejnych miesiącach planowana jest do oddania stacja Kraków Mydlniki i nowe tory. Ruszy następny etap prac na stacji Krzeszowice. Pasażerowie będą wsiadać i wysiadać z odnowionych peronów. Pociągi będą wówczas jeździć odcinkami nowych torów – podaje PKP PLK SA.

Końcem roku otwarty zostanie także nowy przystanek Kraków Bronowice – ważny węzeł przesiadkowy dla podróżnych pociągów regionalnych.

Modernizacja linii E30 na odcinku od Trzebini do Krzeszowic potrwa do III kwartału 2020.

„Modernizacja linii kolejowej E30, odcinek Zabrze – Katowice – Kraków, etap IIb” jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu CEF „Łącząc Europę”.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.