środa, 15 maj 2019 10:07

Gminy Metropolii Krakowskiej apelują do Premiera RP w sprawie rejestracji kotłów

Napisał
fot. UM Skawina fot. UM Skawina

We wtorek 14 maja 2019 roku szefowie piętnastu gmin tworzących Metropolię Krakowską podpisali apel do Premiera Rzeczpospolitej Polskiej o wprowadzenie obowiązku rejestracji kotłów na paliwo stałe.

 W tym momencie gminy wciąż nie mają narzędzi prawnych do pozyskania od właścicieli mieszkań i budynków informacji o sposobie, w jaki domy są ogrzewane.

– Planowanie, finansowanie oraz realizowanie działań związanych z likwidacją kotłów na paliwa stałe wymaga posiadania aktualnej informacji o liczbie i stanie technicznym kotłów znajdujących się na terenie gminy. Obecnie obowiązujące przepisy prawne nie dają samorządowi gminnemu lub innemu organowi uprawnienia do pozyskania od właściciela budynku informacji o sposobie ogrzewania budynku, w szczególności w przypadku, w którym budynek ogrzewany jest kotłem na paliwo stałe – piszą włodarze podkrakowskich gmin do premiera. – Wprowadzenie nowego przepisy uzasadniamy koniecznością posiadania aktualnej informacji o liczbie i stanie technicznym kotłów na paliwa stałe, które są stosowane do ogrzewania mieszkań i budynków – dodają.

Jednocześnie deklarują gotowość współpracy w momencie rozpoczęcia prac legislacyjnych.

Pod apelem podpisał się Prezydent Miasta Krakowa oraz burmistrzowie i wójtowie 14 podkrakowskich gmin: Biskupice, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.