poniedziałek, 20 maj 2019 23:20

Zabierzów: Mieszkańcy na obwodnicę czekali 27 lat! Teraz ma już być „z górki”

Napisał
fot. GDDKiA fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad 20 maja 2019 ogłosiła przetarg na projekt obwodnicy Zabierzowa wraz z uzyskaniem zgody na budowę inwestycji.

Jak podaje GDDKiA, oferty można składać do 24 czerwca 2019. Wybrany po rozstrzygnięciu przetargu wykonawca będzie miał 17 miesięcy na przygotowanie projektu i uzyskanie decyzji ZRID. Ten sam wykonawca będzie też pełnił nadzór autorski nad realizacją inwestycji.

 

Którędy będzie przebiegać obwodnica Zabierzowa?

Obwodnica w ciągu drogi krajowej nr 79 ominie miasto od północy.

– Budowa obwodnicy obejmie swym zasięgiem miejscowości, przez które przebiega droga krajowa nr 79: część miejscowości Modlniczka (gmina Wielka Wieś), Zabierzów, Kochanów i część miejscowości Niegoszowice (gmina Zabierzów) – podaje GDDKiA.

 

Obwodnica Zabierzowa – ważne szczegóły techniczne

Obwodnica Zabierzowa ma to być droga klasy GP o długości 10,2 km, która ominie tereny zabudowane, a jednocześnie będzie obsługiwać tereny przyległe poprzez drogi zbiorcze. Wzdłuż obwodnicy powstaną trzy skrzyżowania (ronda): w Bolechowicach, Zabierzowie i Rudawie.

– Wybudowany zostanie także dwukomorowy tunel z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, pod starodrożem drogi krajowej nr 79, o długości 370 m, a także 13 obiektów mostowych. 5 obiektów planowane jest na odcinku I oraz łącznik nad potokiem Wedonka. Na odcinku II zaplanowano 6 obiektów oraz łącznicę do starodroża DK79. Na odcinku II, jednojezdniowym rondo turbinowe powstanie w Rudawie – informuje GDDKiA.

 

Na budowę obwodnicy mieszkańcy Zabierzowa czekają od 1992 roku

– Dzisiaj jest czas, aby wyprowadzać ruch samochodowy z centrów takich miejscowości jak Zabierzów, Skawina, Zator i inne. Wszystko po to, aby można było w nich żyć w bardziej komfortowych warunkach – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w dniu ogłoszenia przetargu na projekt obwodnicy Zabierzowa.

Budowa obwodnicy ma zwiększyć przepustowość DK79, poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz wpłynąć na aktywizację gospodarczą terenów zlokalizowanych wzdłuż trasy.

– Po opracowaniu projektu i uzyskaniu zgody na realizację zostanie ogłoszony przetarg na roboty budowlane. Rozpoczęcie robót jest planowane w 2021 r., natomiast oddanie obwodnicy do ruchu w 2023 roku – podaje Szymon Huptyś, Rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.