Rusza przebudowa linii Krzeszowice – Trzebinia Wyróżniony

Za dwa tygodnie rozpocznie się modernizacja 17,5-kilometrowego odcinka linii kolejowej E30 na trasie Krzeszowice – Trzebinia. W połowie listopada nastąpi więc zmiana organizacji ruchu w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych na wspomnianej trasie.

Jak informuje PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przebudowa układu torowego i drogowego rozpocznie się 13 listopada 2017 roku i obejmie 48 km torów i sieci trakcyjnej oraz 45 obiektów inżynieryjnych: wiaduktów, mostów, przejść, przepustów. Powstanie także Lokalne Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym w Trzebini.

Prace będą wykonywane na jednym torze, na drugim będą kursowały pociągi. – Wszystkie obiekty inżynieryjne będą realizowane „połówkowo”, tzn. najpierw w obszarze zamkniętego toru, później – po zakończeniu prac – na sąsiednim torze – podaje spółka PKP PLK.

W ramach zadania przebudowane zostaną perony w Krzeszowicach, Woli Filipowskiej, Dulowej i w Trzebini – będą wyższe, lepiej oświetlone, wyposażone w wiaty i dobrze oznakowane. Dostęp do pociągów umożliwią natomiast bezkolizyjne przejścia pod torami, wyposażone w windy lub pochylnie. Łącznie na trasie Krzeszowice – Trzebinia wybudowanych zostanie osiem przejść pod torami, a na stacji w Krzeszowicach będzie nowa kładka. – Obiekty będą także przygotowane pod względem obsługi osób o ograniczonej mobilności i zapewnią wygodniejsze, bezpieczne dojście do pociągów – informuje Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK S.A.

Powstaną także bezkolizyjne przejazdy drogowe, dzięki którym zarówno kierowcy, jak i piesi unikną oczekiwania na otwarcie przejazdu. Na trasie zaprojektowano trzy nowe wiadukty, które zastąpią przejazdy w Trzebini, Woli Filipowskiej i Krzeszowicach. Przebudowane zostaną też dwa istniejące wiadukty w Trzebini. Dodatkowo zmodernizowane zostaną trzy przejazdy kolejowo-drogowe w Dulowej, Młoszowej i Woli Filipowskiej.

Modernizacją odcinka Trzebinia – Krzeszowice zajmie się konsorcjum firm: TORPOL S.A. (lider) i BUDIMEX S.A. Wartość podpisanej początkiem października w Krzeszowicach umowy to 596 720 898,00 zł (netto). Linia ma być gotowa w 2020 roku.

Przypomnijmy. Inwestycja ta, będąca częścią wielkiej przebudowy linii E30 od stacji Sosnowiec Jęzor do Krakowa, była już planowana od lat, jednak terminy ciągle się przesuwały. W końcu, w 2016 roku wykonane zostały prace na odcinku Sosnowiec Jęzor – Jaworzno Szczakowa (12,3 km) i podpisane umowy na modernizację trzech kolejnych odcinków: Kraków Główny Towarowy – Mydlniki (1,8 km wraz ze stacją Kraków Mydlniki – 3 km), Mydlniki – Krzeszowice (15,7 km) i Trzebinia – Jaworzno Szczakowa (15 km). Z kolei ostatni odcinek remontowanej linii E30, pomiędzy Krzeszowicami a Trzebinią (17,5 km), rozstrzygnięcia przetargu doczekał się dopiero w tym roku. Ostatecznie umowę na realizację podpisano początkiem października 2017.

Jak zakłada spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, w efekcie modernizacji będzie możliwe zwiększenie prędkości na linii E30 do 160 km/h. Tym samym skróci się czas przejazdu pociągów. Ponadto budowa nowych wiaduktów oraz modernizacja peronów i przejazdów znacznie poprawi bezpieczeństwo, zarówno podróżujących koleją, jak i samych mieszkańców (pieszych i kierowców). Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa liczy natomiast na to, że znaczna część osób, dojeżdżających w tym momencie do pracy lub szkoły samochodami i autobusami, w przyszłości przesiądzie się na kolej.

 

AB

fot. PKP PLK S.A.

Anna Piątkowska-Borek

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA