czwartek, 06 czerwiec 2019 08:25

Krzeszowice: Nowy peron na stacji kolejowej. Którędy przejście?

Napisał
fot. Piotr Hamarnik (PKP PLK S.A) fot. Piotr Hamarnik (PKP PLK S.A)

Zmienia się stacja kolejowa w Krzeszowicach. Powstał nowy peron, tory, rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem kolejowym przechodzą odbiory.

– Od czwartku (6 czerwca) podróżni będą kierowani tymczasowym dojściem na nowy peron numer 3. Zamontowano na nim wiaty, ławki, system oświetlenia i nagłośnienia. Czytelne oznakowanie oraz tablice z rozkładami jazdy ułatwią orientację na stacji. Linie naprowadzające pozwolą korzystać z peronu wszystkim podróżnym, również tym o ograniczonej możliwości poruszania się – podaje Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Obiekt jest wyższy od dotychczasowych platform, dzięki czemu ułatwi wsiadanie do pociągu. Nowe tory i peron usprawnią obsługę pociągów na stacji. Pozwoli to na uruchomienie dodatkowych wakacyjnych połączeń kolejowych, m.in. w kierunku Świnoujścia, Kołobrzegu i Krakowa – dodaje.

Nowy peron dla podróżnych w Krzeszowicach i nowe tory dla pociągów to efekt kolejnego etapu prac związanych z modernizacją linii E30 Kraków – Katowice. Modernizacja linii pozwoli na zwiększenie prędkości pociągów, które będą mogły jechać 120 km/h (towarowe) i 160 km/h (pasażerskie).

– Zakończenie głównych prac przy peronie numer 3 oraz nowe tory pozwolą wykonawcy przystąpić do kolejnego etapu modernizacji węzła kolejowego w Krzeszowicach. Ruszy rozbiórka reszty starych peronów oraz kładki nad torami – tłumaczy Piotr Hamarnik z PKP PLK S.A.

Docelowo pasażerowie będą korzystać z trzech nowych peronów. Będą one zadaszone i połączone przejściem podziemnym.

– Poprawi się też komunikacja drogowa w mieście, ponieważ obok stacji PLK buduje wiadukt drogowy. Bezkolizyjne rozwiązanie na ul. Daszyńskiego zagwarantuje sprawny przejazd nad linią kolejową i ułatwi dojście na teren stacji – informuje Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.