sobota, 08 czerwiec 2019 08:23

Skawina: Będzie kontrola Valeo?

Napisał
fot. Skawiński Alarm Smogowy fot. Skawiński Alarm Smogowy

Mieszkańcy szykują się na protest przeciw Valeo. Burmistrz Skawiny informuje natomiast, jakie podjął działania wobec uciążliwej firmy.

Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko poinformował w piątek 7 czerwca o działaniach, jakie zostały podjęte wobec firmy Valeo Autosystemy Sp. z o.o.

Jak podał burmistrz, skierował wniosek do Starosty Powiatu Krakowskiego oraz Zarządu Województwa Małopolskiego o rewizję wydanych pozwoleń na działalność firmy Valeo, w szczególności emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz określenia skali emisji niezorganizowanej.

– Emisje niezorganizowane to emisje, które ulatniają się przez inne kanały niż komin np. w toku przeładunku substancji sypkich lub lotnych, z hal produkcyjnych, poprzez wywietrzniki dachowe i okienne itp. – przekazał burmistrz Norbert Rzepisko.

Ponadto zwrócił się do starosty, by ten zobowiązał firmę Valeo do wykonania przeglądu ekologicznego (szczególny rodzaj opinii specjalistycznej).

– Przeprowadzenie przeglądu ekologicznego ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie negatywnego oddziaływania na środowisko oraz umożliwienie podjęcia działań zmierzających do usunięcia ujemnego oddziaływania na środowisko w przypadku jego wystąpienia – wyjaśnił burmistrz Norbert Rzepisko.

Mieszkańcy tymczasem przygotowują się na protest, który ma odbyć się w niedzielę 9 czerwca. Domagają się modernizacji zakładu, natychmiastowej hermetyzacji lub zatrzymania uciążliwej części produkcji do czasu rozwiązania problemu. Zachęcają wszystkich do udziału – nie tylko tych, którzy mieszkają w Skawinie, ale i w Krakowie. Powietrze przecież nie ma granic.

– Nasze płuca to nie kolejne chłodnice. MAMY DOŚĆ. WYCHODZIMY NA ULICE! – pisze Skawiński Alarm Smogowy. – 24h na dobę. 7 dni w tygodniu. Pamiętaj, by w Skawinie nie zostawiać okien uchylonych na noc, bo nigdy nie wiesz, w którą stronę wiatr zaniesie chemiczny smród i zanieczyszczenia.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.