poniedziałek, 10 czerwiec 2019 11:49

Giebułtów. Policjanci odzyskali zabytkową figurkę Matki Boskiej

Napisała

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie odzyskali skradzioną figurkę Matki Boskiej. Trzy osoby zatrzymane usłyszały zarzuty. Grozi im do 5 lat więzienia.

W niedzielę, 9 czerwca w kościele im. św. Idziego w Giebułtowie podczas mszy świętej odbyło się uroczyste przekazanie proboszczowi ks. Stanisławowi Gutt przez Komendanta Powiatowego Policji w Krakowie mł. insp. Tomasza Drożdżaka zabytkowej figurki Matki Boskiej, pochodzącej z kradzieży i odzyskanej w toku prowadzonego postępowania przygotowawczego.

W uroczystości wziął udział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Starosta Powiatu Krakowskiego Wojciech Pałka, a także inni przedstawiciele władz samorządowych.

Do kradzieży figurki doszło w nocy z 7 na 8 stycznia. Znajdowała się ona wówczas w kapliczce, we frontowej części muru kościoła. Postępowanie w tej sprawie prowadzili policjanci z Komisariatu Policji w Zielonkach. W sprawę zaangażowani byli również kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

14 lutego śledczy trafili na trop osób, mających związek z kradzieżą tego zabytku. Byli to dwaj 58-latkowie, mieszkaniec gminy Wolbrom i gminy Olkusz oraz 45-letni mieszkaniec powiatu opolskiego. Wszyscy trzej zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa, za które grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo prokurator wobec podejrzanych zastosował dozór policyjny. W trakcie dalszych czynności policjanci odzyskali skradzioną figurkę Matki Boskiej i przekazali ją parafianom. Sprawa wciąż jest w toku.

Info: KWP Kraków

Joanna Frydrych

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.