środa, 12 czerwiec 2019 09:48

Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych i Dętych w Skale już za kilka dni

Napisał

Orkiestry wojskowe i cywilne, dęte i symfoniczne, grupy rekonstrukcyjne, mażoretki wystąpią na Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych i Dętych, który odbędzie się 16 czerwca w Skale (powiat krakowski), na Placu Konstytucji 3 Maja.

Występy orkiestr wojskowych i nie tylko, pokazy wojskowej musztry paradnej, pokazy sprzętu wojskowego i zabawy dla najmłodszych – to wszystko będzie można zobaczyć już za kilka dni. Dla tych, którzy nie będą mogli pojawić się osobiście, przewidziano transmisję na żywo w Internecie.

Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych i Dętych organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Skały. Wydarzenie odbywa się od 2002 roku i wzięło w nim już udział pona 10 tys. muzyków i artystów z różnych krajów.

– Na przestrzeni tego okresu gościliśmy wiele znakomitych orkiestr wojskowych, policyjnych i cywilnych, m. in. z Francji, Ukrainy, Słowacji, Białorusi, Węgier, USA oraz Polski: Krakowa, Rzeszowa, Warszawy, Nowego Sącza i innych miast naszego kraju – podają organizatorzy.

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Miasta i Gminy Skała, Starostwa Powiatowego w Krakowie i Wojewody Małopolskiego. Tegoroczny Festiwal pod Patronatem Ministra Obrony Narodowej.

– Festiwal w znaczący sposób przyczynia się do promocji naszej Małej Ojczyzny, Wojska Polskiego oraz całego województwa małopolskiego, nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Muzyka orkiestr dętych buduje przyjaźń między muzykami i narodami, właśnie tutaj – w Skale obok Krakowa – wyjaśnia Zygmunt Dercz, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Skały

Festiwal rozpocznie się w niedzielę 16 czerwca o godzinie 15:00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny (Parafia św. Mikołaja, plac przykościelny). Po niej, o 16:00 nastąpi oficjalne otwarcie festiwalu i kolejno koncerty indywidualne orkiestr. Na 19:30 zaplanowano koncert galowy z udziałem wszystkich uczestników, a następnie defiladę.

 

Kto wystąpi na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Wojskowych i Dętych w Skale?

Podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Wojskowych i Dętych w Skale, wystąpią:

– Wojskowa Reprezentacyjna Orkiestra Straży Granicznej z Nowego Sącza,

– Wojskowa Orkiestra Reprezentacyjna Garnizonu Kraków,

– Orkiestra Reprezentacyjna Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych z Białorusi,

– Orkiestra z Kalush z Ukrainy,

– Kompania Reprezentacyjna 5 Batalionu Dowodzenia z Krakowa,

– Orkiestra Reprezentacyjna z Błotnicy Starej,

– Orkiestra Reprezentacyjna z Cianowic,

– Orkiestra Reprezentacyjna „Echo Gór” z Kasinki Małej,

– Orkiestra „Fanfares of Lviv” z Ukrainy,

– Młodzieżowa Orkiestra Dęta Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna Koźla,

– Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Avanti” z Sanoka,

– Zespół Mażoretek Tęcza Racibórz,

– Klasa mundurowa Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków z Nowego Sącza,

– Chór Laetus Cantus ze Skały,

– Grupa Rekonstrukcyjna „Husaria” z Krakowa.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.