środa, 03 lipiec 2019 14:46

Sławomir zaśpiewał na święcie najsłynniejszej polskiej kiełbasy [GALERIA]

Napisał

23 czerwca na Błoniach przy zespole Szkół Rolniczych w Czernichowie odbyły się „Wianki Czernichowskie - Święto Kiełbasy Lisieckiej”.

Na uroczystość przybyli tłumnie okoliczni mieszkańcy jak i zaproszeni goście. Wójt Szymon Łytek uroczyście powitał wszystkich obecnych oraz gości honorowych, ministra Andrzeja Adamczyka, ministra Jarosława Gowina, posłanki - Elżbietę Dudę, Lidię Gondek, posłów - Józefa Lassotę, Grzegorza Lipca, Jerzego Meysztowicza.

Po części oficjalnej goście zwiedzali stoiska promocyjne z wyrobami lokalnych rzemieślników - artystów, producentów miodów i oczywiście stoisko z kiełbasą lisiecką i wyrobami wędliniarskimi. Swoje stoisko miała także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa gdzie pracownicy biura w Krakowie służyli rolnikom fachową pomocą i doradztwem. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały regionalne potrawy i przepyszne ciasta.
Podczas imprezy wójt Szymon Łytek wręczył nagrody najzdolniejszym uczniom oraz laureatom konkursu „Mój pomysł na ekologiczna torbę - Czyste powietrze wspólna sprawa”. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. Były karuzele i zjeżdżalnie, gdzie dzieci mogły się wyszaleć. Na uwagę zasłużył wspaniały występ dzieci z ogniska tanecznego „Szlif”. Tradycyjnie już zagrała Orkiestra Dęta OSP z Dąbrowy Szlacheckiej. Gości zabawiał zespół „Latające talerze” i Kabaret Pod Wyrwigroszem.

Festyn nie tylko bawił ale i uczył. Ekodoradca z Czernichowa, Agnieszka Smaga przygotowała Piknik Ekologiczny dla mieszkańców, gdzie każdy zainteresowany mógł otrzymać informacje na temat ekologicznego ogrzewania oraz tego, jak dbać o czyste powietrze. Stoisko ekodoradcy cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych. Dzieci pod opieką rodziców i pracowników urzędu przygotowywały ekologiczne torby, a dorośli przynosili nakrętki i zużyte baterie, za co otrzymywali zielone rośliny do posadzeni w ogrodzie. Imprezę zakończył występ Sławomira.

***

Kiełbasa Lisiecka to produkt regionalny wytwarzany przez Konsorcjum Producentów Kiełbasy Lisieckiej skupiające firmy wędliniarskie z gminy Czernichów i gminy Liszki. Znajduje się na liście produktów regionalnych i jest chroniona w Unii Europejskiej. Od niedawna Konsorcjum ma nowego prezesa. Została nim Danuta Jeruzalska, córka zmarłego prezesa Stanisława Mądrego. Wianki Czernichowskie to doskonała forma promocji tych wyrobów.

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.