sobota, 10 sierpień 2019 12:55

Powiat krakowski inspiruje młodzież

Napisane przez Powiat krakowski
fot. Powiat krakowski fot. Powiat krakowski

Na Zamku Pieskowa Skała można obejrzeć wystawę pt. „Powiat Młodych Inspiruje”. Jest to efekt projektu zrealizowanego przez Fundację NOViST.

Powiat Młodych Inspiruje – pod tym hasłem odbyła się inicjatywa organizowana przez Fundację NOViST, w ramach której zorganizowano powiatowy konkurs plastyczny „Pocztówka z Powiatu Krakowskiego”, stworzono wspaniałą wystawę prac uczestników na Zamku w Pieskowej Skale, opublikowano katalog prac, wykonano specjalne pocztówki i kalendarz ścienny.

Przedsięwzięcie powstało w ramach zadania z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego pod nazwą „Powiat młodych inspiruje – promocja twórczości młodych artystów Powiatu Krakowskiego” i uzyskało dofinansowanie z Powiatu Krakowskiego. Do udziału w nim zaproszono dzieci i młodzież z Powiatu Krakowskiego by zaprezentowały swój talent plastyczny i stworzyły specjalną wystawę na Zamku w Pieskowej Skale. Partnerami przedsięwzięcia zostali: Powiat Krakowski, Zamek Królewski na Wawelu, Katedra Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie oraz portal informacyjno-rozrywkowy Czas Dzieci.pl, księgarnia internetowa Bonito.pl, firma KrakMarfisf, FERRUM budownictwo, Video Tina Studio i Koło Gospodyń Wiejskich z Naramy. Nad przebiegiem całego zadania czuwała koordynator projektu, a zarazem Prezes Fundacji NOViST – Katarzyna Nogieć.

Zmagania konkursowe odbyły się pod honorowym patronatem Wicemarszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – Marka Pęka i Starosty Krakowskiego – Wojciecha Pałki. Prace oceniało jury pod przewodnictwem prof. Kingi Łapot – Dzierwy – artysty, plastyka, pedagoga sztuki, edukatora, pracownika Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pozostali członkowie: dr Stanisław Dryniak – artysta rzeźbiarz, pracownik Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Olgierd Mikołajski – historyk sztuki, kustosz Muzeum w Pieskowej Skale, Wiesława Molenda – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, instruktor zajęć plastyczno-technicznych dla dzieci, Barbara Młodecka – nauczyciel przedszkolny, członek Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich, Karolina Ziarko – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, członek Fundacji NOViST.

Prace oceniano w 4 kategoriach wiekowych: 5-7 lat, 8-11 lat,12-14 lat, 15-17 lat. Na konkurs wpłynęło ponad 230 prac. Nagrodzono 27 osób i przyznano jedną nagrodę specjalną ufundowaną przez Zarząd Fundacji NOViST, otrzymała ją Amelia Kołodziejczyk.

W dniu 19 lipca na Zamku w Pieskowej Skale miała miejsce uroczysta gala podsumowująca projekt połączona z rozdaniem nagród laureatom konkursu oraz z premierą powstałych publikacji i otwarciem wystawy.

Podczas gali przed zgromadzonymi wystąpiła Gabrysia Jeleń – młoda wokalista chóru „Bez batuty” z Michałowic, uczestniczka muzycznych programów telewizyjnych takich jak The Voice Kids i laureatka Nagrody Powiatu Krakowskiego za znakomite osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Natomiast poczęstunek przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Naramie. Na zakończenie wszyscy goście udali się na wspólne zwiedzanie komnat w towarzystwie pana kustosza – Olgierda Mikołajskiego, a następnie uczestniczyli w programie Nocy Muzeum na Zamku w Pieskowej Skale.

– Dziękuję wszystkim za udział w nowym przedsięwzięciu, za wiele ciepłych słów jakie w tym dniu i nadal do mnie docierają. Dziękuję przede wszystkim uczestnikom tegorocznych zmagań konkursowych. Wasz wkład jest nieoceniony, bo to dzięki Waszej pracy powstało to niezwykłe zadanie. Dziękuję rodzicom i opiekunom, bo to Wy jako pierwsi dostrzegacie te dziecięce talenty, które następnie potraficie odpowiednio pokierować. Jestem pod ogromny wrażeniem twórczości naszych młodych mieszkańców Powiatu Krakowskiego. Pod wrażeniem, jak wiele osób i instytucji z taką życzliwością zaangażowało się w całe przedsięwzięcie. Dziękuję wszystkim partnerom, sponsorom i osobom prywatnym. Jestem ogromnie wdzięczna za wkład jaki wszyscy Państwo wnieśli do naszej inicjatywy, za poświęcony czas, oddane serce. To przedsięwzięcie spotkało się z wieloma pozytywnymi opiniami i już wiemy, że warto i że będzie kontynuowane w kolejnych latach. Na koniec nie pozostało nic innego, jak gorąco zachęcić do zapoznania się z pracami tych zacnych małych twórców i zaprosić do wizyty na wystawie na Zamku w Pieskowej Skale – mówi Katarzyna Nogieć, Prezes Fundacji NOViST.

Źródło: Powiat krakowski