wtorek, 10 wrzesień 2019 11:00

Skawina: "Ostrzegaliśmy i prosiliśmy zbyt długo". Będzie blokada miasta!

Napisał
fot. SAS fot. SAS

Dość smrodu z Valeo! – w czwartek 26 września mieszkańcy Skawiny zajmą ulicę Krakowską. To znak protestu przeciwko szkodliwej dla zdrowia działalności zakładu produkcyjnego Valeo. 

– Są rzeczy, których nie można odpuścić. Są ludzie, za których trzeba walczyć. Jest miasto, które nigdy się nie poddaje. 26 września od świtu zajmujemy ulicę Krakowską. Ostrzegaliśmy i prosiliśmy zbyt długo. Dołącz do nas. To sprawa honoru. Dość smrodu z Valeo! – tak zapowiada akcję protestacyjną Skawiński Alarm Smogowy.

Mieszkańcy Skawiny i sąsiednich miejscowości deklarują udział w zaplanowanym na czwartek 26 września wydarzeniu.

Skawiński Alarm Smogowy przypomina, jakie działania, które miały poprawić jakość powietrza w mieście, już zostały podjęte w ostatnich dwóch latach.

– Rozpoczęliśmy dyskusję o zanieczyszczeniach przemysłowych w Skawinie. Doprowadziliśmy do stworzenia Wydziału Ochrony Powietrza, bo nikt się przemysłem i powietrzem wcześniej nie zajmował. Obnażyliśmy dysfunkcję Państwa Polskiego w dziedzinie kontroli (a właściwie ich braku) zakładów przemysłowych. Doprowadziliśmy do powołania Rady społecznej ds Ochrony Powietrza i Rady Naukowej badającej wpływ przemysłu na zdrowie mieszkańców. Interweniowaliśmy u najwyższych urzędników państwowych w kraju i zagranicą. Zainicjowaliśmy i pracowaliśmy nad umową społeczna między Valeo a Gmina Skawina. Doprowadziliśmy do zbadania powietrza wokół zakładów Valeo i Vesuvius. WIOŚ zbadał powietrze w swoim laboratorium, wykrył niebezpieczne substancje z prawdopodobieństwem ponad 90 procent, a potem powiedział że nie ma ludzi, pieniędzy i akredytacji na dalsze badania, a te nie potwierdzają stężeń tylko obecność toksyn, i nie wiadomo „skąd je przywiało” – wylicza SAS i zaraz dodaje: – Mamy dość słuchania, że wszyscy zrobili wszystko, a nadal jest jak jest!

Czytaj także: To absurd! Zobacz, kto skontroluje Valeo

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.