poniedziałek, 12 luty 2018 10:45

Skawina: V Powiatowy Obcojęzyczny Przegląd Artystyczny

Napisała

2 lutego w Zespole Szkol Techniczno–Ekonomicznych w Skawinie odbył się V Powiatowy Obcojęzyczny Przegląd Artystyczny Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych Skawina 2018 przygotowana przez nauczycieli Zespołu Języków Obcych.

W dwóch kategoriach konkursowych: wiersz obcojęzyczny i piosenka obcojęzyczna zaprezentowali się uczniowie z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych z powiatu krakowskiego: z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach, Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach, Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie oraz z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie.

Uczestników oceniało niezależne jury w składzie: Sergei Mańko, wicekonsul z Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie, Aleksandr Gołębiewski, przedstawiciel Instytutu i Fundacji Russkij Mir, Karolina Sanchewska, przedstawiciel Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, Bożena Piłat, przedstawiciel Centrum Informacji Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, Wojciech Dzido, przedstawiciel Instytutu Goethego w Krakowie, Antoni Sapała, sekretarz Zarządu Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast, Irena Zbirek, przedstawiciel Szkoły Języków w Skawinie, Paweł Nosek, przedstawiciel Wydawnictwa Macmillan Education. Rolę przewodniczącej jury pełniła Urszula Rudzka – nauczyciel języka niemieckiego, a sekretarza jury Magdalena Kaszycka-Rynia- nauczyciel języka niemieckiego z ZST-E w Skawinie. Konkurs uświetnili także swoją obecnością wicestarosta krakowski Tadeusz Nabagło oraz członek Zarządu Powiatu Janina Grela.

W występach konkursowych zaprezentowało się 21 uczniów recytując wiersze oraz śpiewając piosenki po rosyjsku, niemiecku i angielsku. Zdaniem widzów i jurorów poziom tegorocznych występów był bardzo wysoki i dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń artystycznych. Miłą niespodzianką było pozakonkursowe wystąpienie Karoliny Sanchewskiej w piosence po angielsku oraz zaprezentowanie wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przez Sergieia Mańko. Pomiędzy występami uczestników konkursu widzowie mogli obejrzeć dwa tańce wykonane przez Zespół Taneczny pod kierunkiem Urszuli Gąsior nauczyciela wychowania fizycznego w ZSTE.

Po krótkich obradach jury wyłoniło zwycięzców tegorocznego konkursu w kategoriach wiersz i piosenka obcojęzyczna: I miejsce w kategorii wiersz przyznano uczennicy ZSTE Weronice Adamus za wiersz w języku rosyjskim, II miejsce uzyskała Sylwia Przebinda z ZSTE za wiersz w języku niemieckim, III miejsce w tej samej kategorii zajęła Mariana Oleksiienko z ZSRCKU Czernichów za wiersz w języku rosyjskim. W kategorii piosenka obcojęzyczna I miejsce zdobył uczeń ZSTE Sebastian Kudzia za wykonanie piosenki w języku angielskim. II miejsce zajęła uczennica Anna Rachwał z LO w Skawinie za piosenkę w języku rosyjskim, a III miejsce przyznano uczniowi ZST-E Kamilowi Wilkowi za wykonanie piosenki w języku niemieckim.

Tradycyjnie, przyznana została nagroda specjalna starosty krakowskiego, którą w tym roku otrzymał uczeń LO w Krzeszowicach Wojciech Bodzęta, za spektakularną recytację wiersza w języku angielskim. Janina Grela uroczyście wręczyła uczniowi dyplom i nagrodę główną.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe i bony podarunkowe. Na zakończenie V Obcojęzycznego Przeglądu Artystycznego Skawina 2018 dyrektor ZSTE Krystyna Jędrzejczyk wręczyła podziękowania wszystkim gościom biorącym udział w pracach jury oraz nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do występów. Jak co roku wszyscy uczestnicy, goście i organizatorzy, zostali zaproszeni do wspólnej fotografii. Patronat nad imprezą objął starosta krakowski Wojciech Pałka.

mgr Jadwiga Łagosz, nauczyciel ZSTE w Skawinie, foto: Starostwo Powiatowe w Krakowie

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.