poniedziałek, 11 czerwiec 2018 16:08

100-Lecie Lotnictwa Polskiego w Balicach

Napisała

Wydarzenie z okazji 100-lecia Lotnictwa Polskiego w Centrum Edukacji Lotniczej w Kraków Airport. Krakowskie lotnisko wspiera innowacje i edukację.

W niedzielę (10 czerwca br.) świętowano 100-lecie Lotnictwa Polskiego w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport.
Osiem drużyn dzieciaków ze szkół podstawowych z: Balic, Cholerzyna, Czułowa, Mnikowa, Morawicy, Piekar, Rząski i Zabierzowa wzięło udział w grze terenowej „Lotnictwo Polskie +/- 100 lat”. Każda z drużyn posługiwała się dedykowaną, opartą na beaconach, aplikacją mobilną. Dzieciaki wykazały się znajomością m.in. topografii lotniska, wiadomościami z zakresu przygotowania do podróży lotniczej i historii lotnictwa.

 Pierwsze miejsce zdobyła Drużyna „Mew” ze Szkoły Podstawowej w Czułowie, drugie – Drużyna „Jastrzębi” ze Szkoły Podstawowej w Mnikowie, a trzecie Drużyna „Kolibrów” ze Szkoły Podstawowej w Zabierzowie. Nazwy drużyn nawiązywały do nazw statków powietrznych wyprodukowanych w Polsce.

Kibice skorzystali z możliwości wycieczek po Centrum Edukacji Lotniczej. 8 Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach, Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach, Policja, Służba Celno-Skarbowa – Oddział Celny Port Lotniczy Kraków-Balice, Służba Ochrony Lotniska oraz Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza przygotowali stoiska na terenie Centrum. Można tam było zaczerpnąć informacji o pracy służb lotniskowych, a także m.in. o: konwencji CITES (ochrona gatunków chronionych), ograniczeniach w przywozie towarów z krajów z poza Unii Europejskiej, działaniach minersko-pirotechnicznych w przypadku pozostawienia bagażu bez opieki, kontroli bezpieczeństwa, a także o pracy pilota wojskowego.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowało wystawę „100-lecie Lotnictwa Polskiego”, a Stowarzyszenie Siemacha - wystawę „Jan Wnęk - Ikar znad Dunajca”.

Zespół Centrum Edukacji Lotniczej przygotował liczne animacje, konkursy i zabawy, w tym m.in. aukcję charytatywną starych lotniskowych tablic informacyjnych, pokaz mody lotniskowej i samolotów przyszłości opracowanych przez uczestników wydarzenia. Impreza zakończyła się pamiątkowym zdjęciem, które zostało umieszczone w „kapsule czasu”.

Warto wiedzieć, że ofertę Centrum Edukacji Lotniczej w Kraków Airport poszerzono o wakacyjne atrakcje - „lotnicze campy”. Są to warsztaty lotniskowe skierowane dla dzieci w wieku od pierwszej klasy szkoły podstawowej do 10-go roku życia oraz od 11 do 16 lat. Istnieje możliwość skorzystania z jednego warsztatu lub wykupienia pakietu 5-dniowego.

Info: Kraków Airport

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.