czwartek, 18 kwiecień 2019 13:47

Szczuciński chór ze „Złotą struną” XXI Ogólnopolskiego Konkursu Chórów w Niepołomicach

Napisała

Clave se sol – chór działający przy SCSiK w Szczucinie zdobył nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Chórów „O złotą strunę...”, który odbył się w dniu 6 kwietnia odbył się na Zamku Królewskim w Niepołomicach.

W Niepołomicach zaprezentowały się między innymi chóry z Łodzi, Lublina, Nowego Sącza, Leżajska, Myślenic i oczywiście chóry śpiewające w miejscowościach położonych znacznie bliżej, jak Brzesko czy Kraków. Były wśród nich chóry znane już niepołomickiej publiczności jak i debiutujące w konkursie. W simie zaśpiewało w nim  blisko 500 chórzystów amatorów, w tym młodzi śpiewacy ze Szczucina. Chóry zaprezentowały po 3 utwory regulaminowe z repertuaru polskiego lub zagranicznego, zarówno muzyki dawnej jak i kompozytorów współczesnych, a' capella lub z akompaniamentem fortepianu. Jury w protokole podkreśliło wysoki poziom konkursu. W tegorocznej edycji bardzo liczny były udział chórów młodzieżowych i dziecięcych, co napawa wielką nadzieją. Jury zauważyło też z wielką satysfakcją, że w grupie 16 chórów było wiele zespołów bardzo dobrych i dobrych, czego dowodem jest przyznanie tak wielu złotych strun. Świadczy to o wysokiej jakości chórów, dobrej pracy dyrygentów oraz ich wielkiej pasji.

Clave de sol znalazł się wśród sześciu zespołów, które z  XXI Ogólnopolskiego Konkursu Chórów „O złotą strunę...” wyjechały z najwyższą nagrodą.

- To wielka radość stanąć na podium wśród najlepszych. 16 chórów min. z Łodzi, Leżańska, Lublina, Nowego Sącza, Krakowa - oceniało szanowne jury w składzie: ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. Jerzy Kurcz, prof. Marta Wierzbieniec oraz prof. Wiesław Delimat. Dziękuje moim kochanym, bardzo zaangażowanym w pracę chórzystom, oraz wszystkim, którzy nas wspierają – podsumowała dyrygent chóru Clave de sol Ilona Mach.

Chóry, które zdobyły złotą strunę i nagrodę pieniężną otrzymały pamiątkową statuetkę Cecylkę, a wszystkie chóry - pamiątkowe dyplomy.

Organizatorem XXI Ogólnopolskiego Konkursu Chórów „O złotą strunę...” było Centrum Kultury w Niepołomicach. Patronat honorowy objął Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Pan Roman Ptak.

Wyniki:

„Złotą strunę“ zdobyły:

1. Chór La Musica przy Szkole Podstawowej nr 16 im. F. Chopina w Lublinie grupa starsza 
2. Chór La Musica przy Szkole Podstawowej nr 16 im. F. Chopina w Lublinie grupa młodsza
3. Chór Dziecięcy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Lipińskiego w Lublinie
4. Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
5. Jazzowy Chór Wytwórni Łódź
6. Zespół Wokalny Cantata z Myślenic
7. Chór Canticum Novum z Suszca
8. Chór Clave de sol ze Szczucina
9. Zespół Wokalny z Szalowej

„Srebrną strunę“ zdobyły:

1. Chór Cantiamo ze Szkoły Podstawej nr 2 w Leżajsku
2. Młodzieżowy Chór Scherzo I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu
3. Chór Allegria z Krakowa

„Brązową strunę“ zdobyły:

1. Chór Cantata z Niepołomic
2. Chór Unisono Szkoły Muzycznej I st. im O.Kolberga z Czasławia
3. Mokierski Chór Kameralny z Mikołowa
4. Chór Gaudium z Brzeska

Grand Prix w wysokości 4.000 zł fundowane przez Romana Ptaka Burmistrza Niepołomic zdobył Chór Dziecięcy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Lipińskiego w Lublinie

I miejsce: 

Chór La Musica przy Szkole Podstawowej nr 16 im. F. Chopina w Lublinie grupa starsza i nagroda finansowa 2.500zł ex aequo Jazzowy Chór Wytwórni Łódź i nagroda finansowa 2.500 zł

II miejsce: Chór La Musica przy Szkole Podstawowej nr 16 im. F. Chopina w Lublinie grupa młodsza i nagroda finansowa 2.000 zł

III miejsca: Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i nagroda finansowa - 1.500 zł

Inf. Centrum Kultury w Niepołomicach, UG w Szczucinie, foto: Ilona Mach

Zobacz też: 

Szczucin. Ilona Mach: Moja przygoda z muzyką zaczęła się od osiedlowych występów [WYWIAD]

Szczucin: Grand Prix dla chóru Clave de sol na Małopolskich Spotkaniach Kolędowych

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.