czwartek, 18 kwiecień 2019 15:45

Atak terrorystyczny na dąbrowskim rynku

Napisała

5 kwietnia na rynku w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się pokaz pierwszej pomocy po ataku terrorysty na przypadkowe osoby, w ramach akcji „Nie bój się ratować życia innym”. Pokaz był częścią VI Dąbrowskich Spotkań Klinicznych pod hasłem „Zdrowie kobiety w codziennej pracy lekarzy praktyków”.

Na pokazie zaprezentowano zasady udzielania pierwszej pomocy potencjalnym ofiarom takiego zdarzenia, a przede wszystkim pokazano jak przełamywać opór i strach przed działaniem w sytuacjach ekstremalnych.

Pokaz, który był zarazem testem koordynacji działań dla służb ratowniczych z Powiśla Dąbrowskiego przygotowali: Andrzej Dziedzic (Biuro Doradczo-Usługowe BHP), funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz dąbrowski i mielecki Zespół Pogotowia Ratunkowego.

W tym dniu odbyły się także ćwiczenia praktyczne z resuscytacji krążeniowo oddechowej (RKO) wraz z zasadami użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED).

Współorganizatorami wydarzenia byli: Lesław Wieczorek Starosta Dąbrowski wraz ze Starostwem Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej wraz z Urzędem Miejskim, Koło Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Biuro Doradczo-Usługowe BHP Andrzeja Dziedzica.

VI Dąbrowskie Spotkania Kliniczne zostały zrealizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego i Naukowego konferencji jest pomysłodawca konferencji i fundator Fundacji Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego – Prof. zw. dr hab. n. med. Ireneusz Kotela.

inf. i foto: Powiat Dąbrowski

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.