wtorek, 23 kwiecień 2019 16:30

Otwarto most zastępczy w Zabrniu

Napisała

17 kwietnia uruchomiono tymczasową przeprawę mostową na rzece Breń w miejscowości Zabrnie. Most zastępczy znacznie usprawni dojazd rolnikom do swoich pól, jak i poprawi dostępność komunikacyjną okolicznych mieszkańców poruszających się na trasie Szczucin-Radgoszcz.

Przypominamy: od października 2018 mieszkańcy trzech miejscowości gminy Szczucin byli pozbawieni przeprawy przez rzekę Breń, gdy rozebrano do remontu mostu w Zabrniu. Problem dotknął mieszkańców trzech dużych miejscowości położonych w gminie Szczucin – Zabrnia, Suchego Gruntu i Brzozówki, które mają łącznie 1500 mieszkańców. Most w ciągu drogi powiatowej 1319K miał być oddany do użytku w grudniu 2018 ale nie powstał, a firma, która miała go postawić zeszła z budowy. Po kontroli na budowie przeprowadzonej 20 listopada, starostwo powiatowe wypowiedziało umowę z wykonawcą. Zarząd Drogowy wystawił mu notę za karę umowną 23 grudnia skończono inwentaryzację i w lutym ogłosiło nowy przetarg.

Przy zamknięciu mostu w Zabrniu w październiku 2018 poprowadzono objazdy, ale niektóre poprowadzono po drogach gminnych zamiast po powiatowych. Po interwencji burmistrza Szczucina zmieniono je na prowadzące drogami powiatowymi. W sprawie problemów z dotarciem do Szczucina i swoich pól interweniowali u starosty mieszkańcy Zabrnia, którzy do pół położonych za rzeka musieli „nadrabiać” nawet 25 kilometrów. Starosta zapowiedział budowę przeprawy zastępczej, a burmistrz Szczucina dołożenie się do tej inwestycji. Planowano ją uruchomić 30 marca, gdy rozpoczynają się prace polowe, ale jak widać została otwarta z kilkunastodniowym opóźnieniem.

Jednocześnie trwają prace przy wykonaniu właściwej przeprawy przez Breń. Oddanie mostu do użytku planowane jest pod koniec sierpnia bieżącego roku – poinformowało starostwo.

Marzena Gitler, fot. Zarząd Drogowy w DT/gd

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.