czwartek, 23 maj 2019 16:52

Zabytkowa figurka w Żelazówce zostanie odnowiona

Napisała

We wtorek 14 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w Krakowie odbyło się uroczyste przekazanie środków finansowych przekazanych w ramach konkursów Ochrona zabytków Małopolski i Kapliczki Małopolskie 2019. W powiecie dąbrowskim dofinansowana zostanie renowacja kamiennej kapliczki Matki Bożej z Dzieciątkiem w Żelazówce.

Spotkanie prowadził wicemarszałek Łukasz Smółka wspólnie z radnymi województwa: Rafałem Stuglikiem i Stanisławem Bisztygą. Wspólnie wręczali symboliczne czeki gwarantujące przyznanie dofinansowania. Na uroczystości Dąbrowę Tarnowską reprezentował Sekretarz Gminy Stanisław Ryczek.

Kapliczki Małopolski i Ochrona Zabytków Małopolski to realizowane od lat programy, z których Gmina Dąbrowa Tarnowska wielokrotnie korzystała by przywracać do świetności lokalne zabytki, świadczące o bogactwie miejscowej kultury i tradycji.
Dzięki wsparciu finansowemu wykonane zostaną prace renowacyjne przy kamiennej kapliczce Matki Bożej z Dzieciątkiem w Dąbrowie Tarnowskiej w Żelazówce. Figurka powstała w 1906 roku i jest dziełem nieznanego autora. Zaplanowano już pełną konserwację techniczną i artystyczną kapliczki. Część prac zostanie wykonana w profesjonalnej pracowni konserwatorskiej. Poprawa stanu technicznego kapliczki zakłada uzupełnienie ubytków, podklejenie podspojeń, sklejenie pęknięć, oczyszczenie kamienia i montaż na poprawionym betonowym fundamencie z zastosowaniem izolacji z papy.

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych zabiegów konserwatorskich i technicznych, ze względu na tradycję, rzeźba Maryi i otaczające ją Anioły zostaną pomalowane farbami krzemianowymi z odtworzeniem dotychczasowej kolorystyki.
Na realizację tego zadania Dąbrowa Tarnowska otrzymała 15 tys. Na cały program Kapliczki Małopolski 2019 Województwo Małopolskie przeznaczyło w tym roku nieco ponad 570 tys. zł.

Inf. i foto: UM Dąbrowa Tarnowska

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.