Dąbrowa Tarnowska, Bolesław, Gręboszów, Mędrzechów, Olesno, Radgoszcz, Szczucin, Żabno

Reklama-Budzow-lekarz

Szczucin: Na rowerach i na scenie - obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Wyróżniony

Szczucin: Na rowerach i na scenie - obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Dzień Sportu Szkolnego, który tradycyjnie obchodzimy w okolicach 1 czerwca, w tym roku w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie był wyjątkowy. 30 maja uczniowie i nauczyciele wzięli udział w rowerowym Rajdzie Niepodległości, którego zwieńczeniem była historyczna inscenizacja w Domu Parafialnym Kana, na którą przybyli m.in. starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego Edukacji i Zdrowia Mariola Smolorz.

Rajd rozpoczął się w miejscowości Czarkowy nad Nidą w województwie świętokrzyskim, gdzie znajduje się pomnik „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego o niepodległość Polski”. Dowóż uczestników i rowerów umożliwił Janusza Kapinosa, który zasponsorował przewóz autokarem. Rowerzyści przeprawili się przez Wisłę promem w Borusowej i pokonali 45-kilometrową trasę aż do Szczucina, odwiedzając po drodze miejsca pamięci narodowej związane z I wojną światową, która przyniosła naszej ojczyźnie niepodległość. Przejeżdżali przez miejscowości, które wraz ze swoimi legionami przemierzał we wrześniu 1914 roku Józef Piłsudski.

Po drodze odwiedzili: cmentarz wojenny w Gręboszowie i grób Jakuba Bojki, Pomnik Grunwaldzki w Miłocinie koło Gręboszowa, pomnik poświęcony bohaterom walk 1914-1920r. w Woli Żelichowskiej, poświęcony polskim żołnierzom pomnik w Samocicach, ufundowany przez Koło Młodzieży Polskiej w 1923 r., cmentarz w Bolesławiu, na którym znajdują się groby z okresu I wojny światowej, pomniki poświęcone ofiarom wojen światowych w Mędrzechowie i w Kupieninie. Na cmentarzach i przy pomnikach zapalili znicze. 

Kierownikiem wycieczki była Ewa Plebańska, a opiekunami wicedyrektor PCEiKZ – Beata Smaś i nauczyciel wychowania fizycznego Andrzej Radłowski. Uczniom towarzyszył burmistrz Szczucina, Andrzej Gorzkowicz, który przebył na rowerze całą trasę. Przewodnikiem merytorycznym na trasie był dr Marek Jachym – nauczyciel historii, który w każdej miejscowości opowiadał młodzieży o wydarzeniach wojennych oraz przybliżał okoliczności powstania pomników. 

We wrześniu 1914 roku wojska austro- węgierskie pod naporem Rosjan zostały zmuszone do wycofania się z południowej części Królestwa Polskiego. Wówczas, w tylnym oddziale ubezpieczającym wojska austriackie, szedł pierwszy pułk piechoty Legionów Polskich pod dowództwem Jozefa Piłsudskiego w liczbie 2257 legionistów, którzy z Kielc przez Chmielnik, Szydłów, Staszów i Pacanów przyszli do Szczucina. Do Szczucina wojsko Piłsudskiego wkroczyło 13 września 1914 roku. Prawdopodobnie sam Piłsudski stacjonował we dworze Boguszów. W Szczucinie Józef Piłsudski dostał rozkaz obrony odcinka Wisły pomiędzy Bolesławiem a Ujściem Jezuickim przed Rosjanami.

Niestety w listopadzie 1914 r. losy wojny potoczyły się niekorzystnie dla wojsk austriackich, przy boku których Józef Piłsudski próbował ze swoimi Legionami odbudować państwo polskie. 10 listopada Rosjanie wyparli z Powiśla wojska austriackie i zajęli Tarnów. Szczucin znalazł się pod okupacją rosyjską.

Ale już na początku maja 1915 roku sytuacja odwróciła się. Rosjanie w dniu 8 maja oddali Austrii Dąbrowę Tarnowską, Radgoszcz i Smęgorzów, a 9 maja - Borusową, Bolesław, Strojców i Mędrzechów. 10 maja pod austriackie rządy powróciły Szczucin i Słupiec.

Z chwilą uruchomienia linii kolejowej Tarnów – Szczucin w dniu 20 maja 1915 roku dla celów wojskowych, Szczucin stał się świadkiem ciągłych przemarszów wojskowych. Tutejsza ludność prawie przez pół roku żyła w ciągłym niepokoju, chroniąc się przed pociskami artylerii i karabinów w piwnicach i ziemiankach. W ogromnej większości zmobilizowano i wcielono do armii austriackiej tutejszych mężczyzn. Większość z nich poległa na różnych frontach.

Należy jednak podkreślić, że na Powiślu Dąbrowskim dążenia niepodległościowe były bardzo silne. Szczególnie ważny był ruch ludowy z Wincentym Witosem – wójtem Wierzchosławic na czele.

Te i inne wydarzenia historyczne zostały przypomniane w drugiej części uroczystości, która odbyła się po zakończeniu rajdu w Domu Parafialnym Kana w Szczucinie. Wzięła w niej udział młodzież całego Centrum wraz z nauczycielami oraz goście, m.in.: starosta dąbrowski – Tadeusz Kwiatkowski, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie – Delegatura w Tarnowie – Barbara Trzpit, burmistrz Szczucina – Andrzej Gorzkowicz, proboszcz Parafii Szczucin – ks. Prałat Zygmunt Warzecha, Naczelnik Wydziału Edukacji Powiatu Dąbrowskiego – Mariola Smolorz, Dyrektor Liceum Ogólnokszałcącego w Dąbrowie Tarnowskiej – Barbara Golemo i przedstawiciele Rady Rodziców.

Uczestnicy spotkania obejrzeli przygotowane przez uczniów klasy I A LO pod kierunkiem nauczycielki Moniki Dabroś widowisko teatralne z wykorzystaniem tekstów poetyckich i utworów muzycznych wg scenariusza napisanego przez Monikę Kosińską. Obsługę techniczną imprezy zapewnili uczniowie Technikum w Szczucinie pod opieką Marty Sieroń, nauczycielki biblioteki, która zilustrowała przedstawienie prezentacją multimedialną złożoną ze 120 slajdów, nagrań muzycznych i słownych. W prezentacji wykorzystano m.in. archiwalne zdjęcia Szczucina z okresu przedwojennego, bowiem akcja spektaklu toczyła się w latach I wojny światowej. Była to wyjątkowa lekcja historii.

Cała impreza odbyła się dzięki zaangażowaniu Dyrekcji PCEiKZ w Szczucinie oraz wielu nauczycieli tej szkoły. Obsługą i organizacją techniczno – logistyczną imprezy zajęła się Stella Dąbroś. Szczególne podziękowania należą się również księżom katechetom oraz ks. proboszczowi Parafii Szczucin za udostępnienie sali Kany oraz sprzętu technicznego.

inf. www.pceikz.pl opr mg, foto: Powiat dąbrowski

 

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Gorlicki

Utonęli w studni. Tragiczna historia dwóch braci

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:24936

12 lipca we wsi Bystra w powiecie gorlickim dwóch braci wpadło do reperowanej studni. Mimo...

Motoryzacja

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:15325

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne...

Głos Podhalański

Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:15007

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na A4

27 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11525

Dzisiaj tj. 27 lipca br. około godziny 3.30 na autostradzie A4 samochód jadący „pod prąd”...

Głos Krakowski

Kraków. Zaginął Marcin Zagórski. Widziany był w okolicy Rynku.

25 lipiec, 2018 | Wyświetleń:10920

Wczoraj, 24 lipca zaginął Marcin Zagórski. Mężczyzna widziany był ostatnio na rynku w Krakowie. UWAGA:...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:5309

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Limanowski

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:5114

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku...

Głos Wadowicki

Pożary w Atenach. Wśród ofiar mieszkańcy Wadowic

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4889

Jak informuje RMF FM wśród ofiar tragicznych pożarów w Grecji jest dwoje Polaków. Najprawdopodobniej to...

Głos Tarnowski

Trwa pożar szpitala w Tarnowie [AKTUALIZACJA]

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:4609

Dzisiaj tj. 2 sierpnia kilka minut po 14 w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza wybuchł...

Głos Krakowski

Marcin Zagórski odnalazł się. Rodzina dziękuje za pomoc

26 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4158

Policja, regionalne i ogólnopolskie media oraz tysiące internautów włączyło się w poszukiwania Marcina Zagórskiego, znanego...

Głos Brzeski

Fala zatruć w brzeskim szpitalu. Nie tylko pacjenci...

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3819

Jak ujawniono wczorajszego dnia oraz w nocy z środy na czwartek w Brzeskim szpitalu doszło...

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3554

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...