Szczucin: Na rowerach i na scenie - obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Wyróżniony

Dzień Sportu Szkolnego, który tradycyjnie obchodzimy w okolicach 1 czerwca, w tym roku w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie był wyjątkowy. 30 maja uczniowie i nauczyciele wzięli udział w rowerowym Rajdzie Niepodległości, którego zwieńczeniem była historyczna inscenizacja w Domu Parafialnym Kana, na którą przybyli m.in. starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego Edukacji i Zdrowia Mariola Smolorz.

Rajd rozpoczął się w miejscowości Czarkowy nad Nidą w województwie świętokrzyskim, gdzie znajduje się pomnik „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego o niepodległość Polski”. Dowóż uczestników i rowerów umożliwił Janusza Kapinosa, który zasponsorował przewóz autokarem. Rowerzyści przeprawili się przez Wisłę promem w Borusowej i pokonali 45-kilometrową trasę aż do Szczucina, odwiedzając po drodze miejsca pamięci narodowej związane z I wojną światową, która przyniosła naszej ojczyźnie niepodległość. Przejeżdżali przez miejscowości, które wraz ze swoimi legionami przemierzał we wrześniu 1914 roku Józef Piłsudski.

Po drodze odwiedzili: cmentarz wojenny w Gręboszowie i grób Jakuba Bojki, Pomnik Grunwaldzki w Miłocinie koło Gręboszowa, pomnik poświęcony bohaterom walk 1914-1920r. w Woli Żelichowskiej, poświęcony polskim żołnierzom pomnik w Samocicach, ufundowany przez Koło Młodzieży Polskiej w 1923 r., cmentarz w Bolesławiu, na którym znajdują się groby z okresu I wojny światowej, pomniki poświęcone ofiarom wojen światowych w Mędrzechowie i w Kupieninie. Na cmentarzach i przy pomnikach zapalili znicze. 

Kierownikiem wycieczki była Ewa Plebańska, a opiekunami wicedyrektor PCEiKZ – Beata Smaś i nauczyciel wychowania fizycznego Andrzej Radłowski. Uczniom towarzyszył burmistrz Szczucina, Andrzej Gorzkowicz, który przebył na rowerze całą trasę. Przewodnikiem merytorycznym na trasie był dr Marek Jachym – nauczyciel historii, który w każdej miejscowości opowiadał młodzieży o wydarzeniach wojennych oraz przybliżał okoliczności powstania pomników. 

We wrześniu 1914 roku wojska austro- węgierskie pod naporem Rosjan zostały zmuszone do wycofania się z południowej części Królestwa Polskiego. Wówczas, w tylnym oddziale ubezpieczającym wojska austriackie, szedł pierwszy pułk piechoty Legionów Polskich pod dowództwem Jozefa Piłsudskiego w liczbie 2257 legionistów, którzy z Kielc przez Chmielnik, Szydłów, Staszów i Pacanów przyszli do Szczucina. Do Szczucina wojsko Piłsudskiego wkroczyło 13 września 1914 roku. Prawdopodobnie sam Piłsudski stacjonował we dworze Boguszów. W Szczucinie Józef Piłsudski dostał rozkaz obrony odcinka Wisły pomiędzy Bolesławiem a Ujściem Jezuickim przed Rosjanami.

Niestety w listopadzie 1914 r. losy wojny potoczyły się niekorzystnie dla wojsk austriackich, przy boku których Józef Piłsudski próbował ze swoimi Legionami odbudować państwo polskie. 10 listopada Rosjanie wyparli z Powiśla wojska austriackie i zajęli Tarnów. Szczucin znalazł się pod okupacją rosyjską.

Ale już na początku maja 1915 roku sytuacja odwróciła się. Rosjanie w dniu 8 maja oddali Austrii Dąbrowę Tarnowską, Radgoszcz i Smęgorzów, a 9 maja - Borusową, Bolesław, Strojców i Mędrzechów. 10 maja pod austriackie rządy powróciły Szczucin i Słupiec.

Z chwilą uruchomienia linii kolejowej Tarnów – Szczucin w dniu 20 maja 1915 roku dla celów wojskowych, Szczucin stał się świadkiem ciągłych przemarszów wojskowych. Tutejsza ludność prawie przez pół roku żyła w ciągłym niepokoju, chroniąc się przed pociskami artylerii i karabinów w piwnicach i ziemiankach. W ogromnej większości zmobilizowano i wcielono do armii austriackiej tutejszych mężczyzn. Większość z nich poległa na różnych frontach.

Należy jednak podkreślić, że na Powiślu Dąbrowskim dążenia niepodległościowe były bardzo silne. Szczególnie ważny był ruch ludowy z Wincentym Witosem – wójtem Wierzchosławic na czele.

Te i inne wydarzenia historyczne zostały przypomniane w drugiej części uroczystości, która odbyła się po zakończeniu rajdu w Domu Parafialnym Kana w Szczucinie. Wzięła w niej udział młodzież całego Centrum wraz z nauczycielami oraz goście, m.in.: starosta dąbrowski – Tadeusz Kwiatkowski, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie – Delegatura w Tarnowie – Barbara Trzpit, burmistrz Szczucina – Andrzej Gorzkowicz, proboszcz Parafii Szczucin – ks. Prałat Zygmunt Warzecha, Naczelnik Wydziału Edukacji Powiatu Dąbrowskiego – Mariola Smolorz, Dyrektor Liceum Ogólnokszałcącego w Dąbrowie Tarnowskiej – Barbara Golemo i przedstawiciele Rady Rodziców.

Uczestnicy spotkania obejrzeli przygotowane przez uczniów klasy I A LO pod kierunkiem nauczycielki Moniki Dabroś widowisko teatralne z wykorzystaniem tekstów poetyckich i utworów muzycznych wg scenariusza napisanego przez Monikę Kosińską. Obsługę techniczną imprezy zapewnili uczniowie Technikum w Szczucinie pod opieką Marty Sieroń, nauczycielki biblioteki, która zilustrowała przedstawienie prezentacją multimedialną złożoną ze 120 slajdów, nagrań muzycznych i słownych. W prezentacji wykorzystano m.in. archiwalne zdjęcia Szczucina z okresu przedwojennego, bowiem akcja spektaklu toczyła się w latach I wojny światowej. Była to wyjątkowa lekcja historii.

Cała impreza odbyła się dzięki zaangażowaniu Dyrekcji PCEiKZ w Szczucinie oraz wielu nauczycieli tej szkoły. Obsługą i organizacją techniczno – logistyczną imprezy zajęła się Stella Dąbroś. Szczególne podziękowania należą się również księżom katechetom oraz ks. proboszczowi Parafii Szczucin za udostępnienie sali Kany oraz sprzętu technicznego.

inf. www.pceikz.pl opr mg, foto: Powiat dąbrowski

 

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA