środa, 17 kwiecień 2019 17:30

Biskup Kaleta w Cudzynowicach

Napisał

W środę 20 marca, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach gościł z wizytą duszpasterską biskup pomocniczy diecezji kieleckiej ks. dr Andrzej Kaleta. Ks. biskup w ostatnich latach związany był z regionem proszowickim, pełniąc przed przyjęciem sakry biskupiej funkcję proboszcza parafii w Kościelcu.

Na spotkanie przybyli znamienici Goście: ze strony diecezji - ks. dr Mirosław Kowalski, proboszczowie - ks. kan. Janusz Mularz z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego  i ks. Waldemar Pawlik z parafii Wszystkich Świętych w Cudzynowicach oraz katecheta w Zespole Szkół Rolniczych ks. Arkadiusz Borusiński. Starostwo Powiatowe reprezentowali: wicestarosta Michał Bucki i dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno Administracyjnego Szkół Wojciech Kałat. Obecni byli dyrektorzy ZSR, grono pedagogiczne i liczna grupa uczniów. To właśnie dyrektor Jacek Nowak oraz uczniowie powitali uroczyście ks. biskupa, wręczając dostojnemu Gościowi białe storczyki i prezentując krótki, lecz ciekawy program artystyczny, na który złożyły się wspomnienia o Janie Pawle II oraz pieśni, m. in. hymn Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni miłosierni..". Był także piękny pokaz taneczny, a całość minispektaklu  podsumował biskup Andrzej Kaleta stwierdzeniem, że była to "prawdziwa uczta duchowa". Biskup odwołując się do słów Jana Zamojskiego "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie" podkreślił rolę kształtowania postaw młodego pokolenia w tworzeniu współczesnej historii Polski.

Spotkanie duszpasterskie stało się okazją do poświęcenia przez ks. biskupa nowego nabytku szkoły - samochodu ford transit M2 - bus dla 18 pasażerów. Samochód kosztujący blisko 180 tys. zł sfinansowany został w 75 % z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego, pozostałe 25 % pokryło Starostwo Powiatowe z własnego budżetu.

Ks. biskup odmówił stosowną modlitwę, życząc użytkownikom bezpiecznej jazdy i  udanych, kształcących eskapad na konkursy i olimpiady, po czym nie żałując wody święconej skropił obficie wnętrze busa oraz lśniącą karoserię.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.