poniedziałek, 20 maj 2019 18:08

Małopolskie remizy dla OSP Klimontów i Opatkowice

Napisał

W sobotę, 18 maja w miejscowości Szreniawa w gminie Gołcza (powiat miechowski), Wicemarszałek Województwa Małopolskiego - Łukasz Smółka przekazał przedstawicielom lokalnych samorządów oraz druhom strażakom promesy na remonty lub budowę remiz w ramach konkursu „Małopolskie Remizy 2019”. Wręczanie promes odbyło się na placu przy remizie OSP Szreniawa. 

Na uroczystość, zorganizowaną przez wójta Gminy Gołcza Lesława Blachę oraz miejscowych druhów, przybyły jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z trzech powiatów: miechowskiego, olkuskiego i proszowickiego. W ramach programu „Małopolskie Remizy” dwa wnioski gminy Proszowice zostały zakwalifikowane do dofinansowania.

Na uroczystości przedstawiciele OSP Klimontów oraz OSP Opatkowice, wspólnie z burmistrzem Gminy i Miasta Proszowice - Grzegorzem Cichym odebrali swoje promesy z dofinansowaniem po 48 tys. zł.

Dodatkowo z powiatu proszowickiego wsparcie otrzymały OSP Gnatowice, OSP Hebdów, OSP Książnice Wielkie, OSP Winiary. W gminie Proszowice działa 21 jednostek OSP, natomiast w województwie małopolskim wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych jest prawie 1400.

Podczas uroczystości wicemarszałek Łukasz Smółka w swoim przemówieniu podkreślał jak ważna jest praca, którą wykonują druhowie ze wszystkich jednostek OSP w całej Polsce, nazwał strażaków białoczerwoną drużyną.

Strażacy - ochotnicy swoją postawą udowadniają, że w sytuacji zagrożenia zawsze możemy na nich liczyć. Przez 365 dni roku, o każdej porze dnia i nocy są gotowi nieść pomoc czy to podczas powodzi czy podczas pożaru. Środki, które przekazaliśmy z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa i jakości pracy strażaków-ochotników” – powiedział Łukasz Smółka.

Program „Małopolskie Remizy” realizowany jest od 2009 roku. Dotychczas pomoc finansowa trafiła do 784 małopolskich jednostek OSP, a blisko 32 mln zł zostały wykorzystane na remonty i prace budowlane. W roku 2019 środki finansowe zostały zwiększone do 4,5 milionów złotych, czyli dużo więcej w porównaniu do poprzednich lat.

W ramach konkursu „Małopolskie Remizy 2019” dotacja będzie mogła być przeznaczona na wykonywanie prac budowlano-remontowych; (w tym zagospodarowania terenu wokół remizy) w szczególności dotyczących części operacyjno-technicznej budynków.                                     

Tekst i zdjęcia: Paulina Meres

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.