piątek, 28 czerwiec 2019 17:31

Proszowice: Edukacyjna gra miejska

Napisał

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie wraz z Filią w Proszowicach przygotowały terenową grę miejską, którą rozegrały 14 czerwca 2019 r. w ramach Dni Proszowic.

Mimo wyczerpującego upału, drużyny przystąpiły do Gry i z wypiekami na twarzach zaliczały kolejne miejsca i zdobywały punkty, które decydowały o lokacie.

W Grze należało się wykazać: lokalną wiedzą historyczną, umiejętnością czytania ze zrozumieniem, sprytem, zręcznością i dobrą kondycją fizyczną. Pomocnymi w rozwiązywaniu zadań okazały się materiały przygotowane przez Organizatorów tj. specjalne wydanie ,, Wieści Proszowickich”, zawierające historyczne i bieżące informacje dotyczące miasta oraz wskazówki naprowadzające do poszczególnych Punktów Kontrolnych. Wyposażone w pomoce grupy graczy wyruszyły w teren.

Uczestnicy zaliczali Punkty według zaplanowanego, linearnego porządku. Punkty Kontrolne mieściły się w obrębie miasta, w pobliżu lub w siedzibie instytucji, m.in.: Banku Spółdzielczego, Urzędu Gminy i Miasta, Ogrodzie Biblijnym, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Szkole Podstawowej nr 1, na płycie Rynku pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela oraz u Organizatora – Bibliotece Pedagogicznej w Proszowicach.

Na wykonanie zadań wszyscy uczestnicy mieli dwie godziny, jednak pierwsze drużyny ukończyły rywalizację co najmniej pół godziny przed zaplanowanym końcem.

Uczestnicy Gry mogli zdobyć max. 60 punktów- trzy drużyny (zwycięskie) otrzymały po 51 punktów, najniższy wynik to 32 punkty.

W rywalizacji wzięło udział 14 drużyn, 2- 5 osobowych, bardzo różnorodnych. Bawiły się z nami zarówno całe rodziny, niektóre z pociechami w wózkach, jak i duety mama z córką, tato z synem, grupy przyjaciół...

Uroczyste zakończenie odbyło się w sali Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach, gdzie Anna Piotrowska – dyr. PBW w Krakowie oraz Renata Królikowska- kierownik Filii w Proszowicach, Grzegorz Cichy – burmistrz UGiM Proszowice, Zbigniew Grzyb – kierownik KRUS wręczali nagrody wszystkim drużynom. Fundatorami nagród byli UGiM, Bank Spółdzielczy i KRUS – wszystkim darczyńcom dziękujemy za hojność.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Witold Kozłowski-Marszałek Województwa Małopolskiego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Muzeum Krakowa, a patronatu medialnego udzielił „ Głos Proszowicki”.

Uśmiech na twarzach wszystkich uczestników pozwala mi sądzić, że wszyscy dobrze się bawili i miło spędzili czas, ucząc się i integrując podczas wspólnej zabawy. Dziękując wszystkim za udział w Grze liczę, że spotkamy się za rok!

Renata Królikowska

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.