wtorek, 13 listopad 2018 15:20

Nowy Sącz: Święto Niepodległości w Karpackim Oddziale Straży Granicznej

Napisała

W siedzibie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystości, podczas której wręczono akty mianowania na wyższe stopnie oficerskie oraz medale i wyróżnienia funkcjonariuszom KOSG, uczestniczył zastępca prezydenta miasta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż.

W uroczystości uczestniczył także Marcin Tatar, Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, starosta nowosądecki Marek Pławiak, starosta tarnowski Roman Łucarz oraz prof. Jerzy Giza, przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy krakowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej.

- Mamy co świętować. Dokładnie 100 lat temu, po 123 latach zaborów Polska wróciła na mapę Europy. I nie wróciła wcale dlatego, że ówczesne mocarstwa nas polubiły i zaczęły kibicować sprawie polskiej, ale tą niepodległość wywalczyli. Tysiące Polaków przez te sto lat zaborów podejmowało różne działania, w tym działania zbrojne i pomimo tego, że czasami różnili się w wizji Polski, widzieli to w różny sposób, to ich celem było jedno działanie: wolna Rzeczpospolita - powiedział Komendant KOSG płk SG Stanisław Laciuga.


- W 1918 r. Polska pojawiła się na politycznej mapie świata jako państwo bez granic. W lutym 1919 r. Józef Piłsudski pisał, że rządzi państwem, które nie ma granic, to był absolutny fenomen. Trzeba nam to pamiętać w roku stulecia niepodległości Polski o tym, że polskie granice II Rzeczypospolitej zostały wywalczone przez naszych dziadków. Właściwie walczyliśmy ze wszystkimi sąsiednimi narodami i państwa o to, żeby Polska miała taki a nie inny kształt granic. Część tych ziem polskich na skutek zbiegów okoliczności a zwłaszcza w wyniku II wojny światowej znalazła się poza obszarem dzisiejszej Rzeczypospolitej – mówił Jerzy Gwiżdż.

Zastępca prezydenta podziękował również funkcjonariuszom KOSG za ich codzienną służbę na rzecz naszej ojczyzny. - Są granice naszego państwa, których trzeba strzec. Za to, że państwo skutecznie pilnujecie tych granic serdecznie wszyscy dziękujemy, bo granic trzeba strzec. Nigdy nie wiadomo, jakie one będą w przyszłości. Dzięki Państwu wiemy, że nie zostaną naruszone. Wszystkim Państwu, którzy dziś zostali mianowani na wyższe stopnie oficerskie a także otrzymali awanse służbowe, zostali odznaczeni, serdecznie gratuluję. Wszystkim państwu życzę wszelkiej pomyślności. Dziękuję, że pilnujecie Polski, granic Polski i nas, Polaków. Dziękuję bardzo - podkreślił Jerzy Gwiżdż.

Następnie wybranym funkcjonariuszom wręczono awanse na wyższe stopnie oficerskie, medale Pro Patria, Odznaki Straży Granicznej.
Uroczystość zakończyła wiązanka melodii patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Inf. i foto: UM Nowy Sącz

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.