wtorek, 13 listopad 2018 15:27

Nowy Sącz: Zaśpiewali dla Niepodległej

Napisała

Placówki oświatowe z Nowego Sącza przyłączyły się do akcji "Rekord dla Niepodległej", która polegała na wspólnym, jednoczesnym śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego. Małopolska Kurator Oświaty 9 listopada o godzinie 11:11 zaśpiewała hymn z uczniami dwóch nowosądeckich szkół.

Wraz z uczniami Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków i Szkoły Podstawowej nr 7 im. Obrońców Pokoju w Nowym Sączu, hymn zaśpiewali także zastępca prezydenta miasta Jerzy Gwiżdż, ppłk Henryk Kiełbasa Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Sączu.

- Spotykamy się w zupełnie wyjątkowej chwili i jesteśmy świadkami wyjątkowego wydarzenia – setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Polacy tak długo walczyli o wolną Polskę, tak bardzo jej pragnęli, tyle osób zginęło po to, żebyśmy dzisiaj mogli stać w tym miejscu i śpiewać z wielką radością i dumą nasz hymn narodowy - powiedziała Barbara Nowak.

- Zwrócicie uwagę, że hymn jest pieśnią, która nas łączy. Jako naród nie mamy dwóch hymnów, nie ma w Polsce sytuacji, żeby były dwa godła, nie ma różnych flag. To jest to, co nas łączy, a nie dzieli. Dlatego zapamiętajcie ten wyjątkowy dzień, ten rok, kiedy świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości, bo w drugiej takiej okrągłej rocznicy nie będziemy uczestniczyć. Pamiętajcie też, że nie musimy walczyć o niepodległość, bo my ją mamy. Ale pamiętajmy też, że nic nie jest nam dane raz na zawsze, dlatego dbajmy o to, by tak zostało – powiedział dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, w którym młodzież kształci się w klasach mundurowych, brygadier Związku Strzeleckiego "Strzelec" Sławomir Szczerkowski, który podziękował uczniom za wspólnie śpiewanie hymnu. 
 

Do akcji "Rekord dla Niepodległej", którą realizowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, włączyło się w sumie ponad 24 tysiące szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w kraju oraz szkół polonijnych z całego świata. Uczniowie odśpiewali 4. zwrotki hymnu. Wszystkie placówki oświatowe, które wzięły udział w biciu "Rekordu dla Niepodległej", otrzymają pamiątkowe dyplomy – zapowiedziała Minister Edukacji Anna Zalewska. 

inf i foto: UM NS

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.