środa, 02 styczeń 2019 16:38

Nowy Sącz i Muszyna zadeklarowały współpracę w dziedzinie turystyki, komunikacji i ochrony powietrza.

Napisała

Turystyka, komunikacja i transport, ochrona powietrza - na takich m.in. zagadnieniach oparta będzie współpraca miasta Nowego Sącza oraz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna. Deklarację o współpracy przedstawili podczas dzisiejszego (31 grudnia) briefingu prasowego Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel oraz burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna Jan Golba. Sądeckie media przywitał dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji Marcin Poręba.  

Prezydent Ludomir Handzel podziękował burmistrzowi Janowi Golbie za otwartość na współpracę. - Jest mi szczególnie miło w ostatnim dniu tego roku przywitać w sądeckim ratuszu bardzo doświadczonego samorządowca, pana dr. Jana Golbę, który od wielu już lat jest szefem wielu jednostek samorządu terytorialnego. Swoją pracą udowadnia, że da się na Sądecczyźnie robić bardzo dobrą robotę, pokazywać, że można się rozwijać - podkreślił prezydent Ludomir Handzel. 

- Miło mi, że pan burmistrz u nas gości i że mogliśmy porozmawiać o tematach przyszłościowych, o naszej współpracy. Bardzo się cieszę na tę otwartość. Mam nadzieję, że za rok będziemy mieli pierwsze owoce naszej współpracy - dodał. 

Turystyka i komunikacja
 

Prezydent miasta Nowego Sącza wraz z burmistrzem Muszyny chcą wspólnie rozwijać m.in. turystykę oraz transport. 

- Nie wydaje mi się, abyśmy mogli rozwijać turystykę bez współpracy z ościennymi gminami. W ramach gmin nad Popradem tworzymy Związek Gmin Popradzkich i współpracujemy w tym zakresie. Współpraca musi dotyczyć jednak Nowego Sącza, bo tu mamy mnóstwo pól do realizacji. Kwestia komunikacji to rzecz najważniejsza. W kwestii wykluczenia komunikacyjnego musimy działać razem. Nie może być tak, że działa tylko gmina, powiat, czy województwo. Musimy w tym zakresie działać razem. Turystyka będzie się rozwijać, jeśli będziemy skomunikowani, będzie skomunikowany Nowy Sącz, Muszyna i Krynica. Myślimy również o rozwoju transportu między miastami.

Jan Golba nawiązał także, do funkcjonującej przed laty, wspólnej dla wszystkich gmin komunikacji zbiorowej. Podniósł również kwestię szynobusu. 

- Powinniśmy nastawić się na szynobus, który będzie funkcjonował między naszymi gminami, wtedy będziemy mogli mówić o łatwym dostępie turystów do Nowego Sącza, do Muszyny i do Krynicy. 

Ochrona środowiska

W sprawie ochrony środowiska, zwłaszcza ochrony powietrza, władze skupią się na wspólnej realizacji rozwiązań zarówno krajowych, jak i lokalnych. 

- Próbowaliśmy kiedyś podejmować jakieś działania, które skończyły się na podpisaniu deklaracji i zorganizowaniu konferencji. Nie kontynuowaliśmy współpracy, bo nie było rozwiązań ogólnokrajowych. Dziś takie rozwiązania funkcjonują, ale musimy szukać również rozwiązań lokalnych. Nowy Sącz ma problem ze smogiem, ale nasze gminy także się z nim zmagają. Problem smogu będzie występował. Musimy podejmować w tym zakresie wspólne rozwiązania. 

Burmistrz Golba podkreślił także, że współpracować można w zakresie kultury oraz sportu. 

inf. i foto: UM Nowy Sącz

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.