środa, 17 kwiecień 2019 14:10

„Jak wymyślić Nowy Sącz na nowo” – prezydent Handzel o swojej koncepcji na rozwój miasta

Napisała

W ramach V Europejskiego Kongresu Samorządów, odbywającego się w Krakowskim Centrum Kongresowym, odbyło się spotkanie pod nazwą „Jak wymyślić Nowy Sącz na nowo”. Gościem specjalnym spotkania był Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel.

Europejski Kongres Samorządów jest wydarzeniem przyciągającym nie tylko osoby związane z działalnością samorządową, ale również polityków, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. W licznych panelach dyskusyjnych i warsztatach biorą udział artyści, duchowni różnych wyznań i przedstawiciele świata nauki.

Z inicjatywy Zygmunta Berdychowskiego, założyciela Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich, w sali „Lajkonik” odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla z profesorami wykładającymi na uniwersytetach w całej Polsce, a pochodzącymi z Nowego Sącza i Sądecczyzny.

- Staję przed państwem z wielką pokorą i uznaniem dla państwa zasług, jako ambasadorów naszego pięknego miasta. Jesteście najlepszym przykładem tego, że w naszym regionie są ludzie ambitni i aktywni, a miasto powinno dbać jedynie o ich bezpieczeństwo, pozwalające na rozwój umiejętności. Nowy Sącz i Sądecczyzna są ziemią niezwykłą: niezwykle piękną, ale i niezwykle mało spójną, jeśli chodzi o promocję na zewnątrz. Musimy na nowo zjednoczyć wszystkie sądeckie miasta i gminy i wspólnie pokazywać to, co mamy najlepszego. Tylko współpraca przynosi korzyści. Podkreślałem i podkreślać będę: nie ma Nowego Sącza bez Sądecczyzny i Sądecczyzny bez Nowego Sącza – mówił prezydent Ludomir Handzel, który odniósł się w swojej wypowiedzi do kwestii związanych z problemami miasta i regionu.

- Doskonale wiemy, że Ziemia Sądecka leży na uboczu, z dala od głównych szlaków komunikacyjnych umożliwiających swobodną wymianę towaru u usług. Brakuje nam szybkiego połączenia z Krakowem, który stanowi naturalne centrum Małopolski. Przez wiele lat nie udało się wypracować wspólnej koncepcji rozwiązania tych problemów a każda z gmin próbowała przeciągnąć pozostałe na swoją stronę. Rodziło to niepotrzebne konflikty, które niczego nie wnosiły do dyskusji. Ubiegłoroczna wymiana kadr zarządzających gminami spowodowała pojawienie się światełka w tunelu. Już teraz, po zaledwie czterech miesiącach rządów, udało się doprowadzić do kompromisu w sprawie drogi szybkiego ruchu, roboczo zwanej „Sądeczanką”, którą osobiście określam nazwą „drogi Brzesko – granica państwa”. Wspólny głos jest naszą siłą.

Ludomir Handzel przedstawił także ogólną charakterystykę działań władz miasta, zmierzających do poprawienia komfortu życia mieszkańców. Odniósł się między innymi do budowy nowego mostu na rzece Dunajec, tak zwanego mostu heleńskiego, przebudowy dróg dojazdowych do niego, budowy nowych placów zabaw i świetlic oraz budowy schroniska dla zwierząt. Prezydent przedstawił również plan działań w zakresie walki o czyste powietrze.

- Obecność na dzisiejszym kongresie umożliwiła mi uczestnictwo w panelu dyskusyjnym dotyczącym ochrony powietrza. Cieszę się, że całe województwo zamierza walczyć o poprawę jego jakości. Zamierzenia te to jedno, zaś ich realizacja, to drugie. Jako miasto wiemy, że wielkie efekty składają się z małych kroków, dlatego też, dzięki uprzejmości Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza, w naszym mieście funkcjonuje pięćdziesiąt mobilnych czujników monitorujących stan zanieczyszczeń. Sprowadziliśmy również pierwszą, próbną partię błękitnego węgla. Musimy jednak pamiętać, że zmiana na lepsze wymaga długotrwałej pracy u podstaw – powiedział Ludomir Handzel.

Prezydent odpowiadał również na pytania zgromadzonego grona profesorskiego, dotyczące między innymi remontu płyty rynku, odbudowy zamku, promocji Nowego Sącza na zewnątrz oraz dbałości o estetykę miasta. Na zakończenie wręczył uczestnikom spotkania publikacje dotyczące miasta.

Inf. UM NS

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.