wtorek, 07 maj 2019 12:13

Sądeczanie ku czci twórców Konstytucji

Napisała

Bogaty program miały tegoroczne obchody Święto Narodowe Trzeciego Maja w Nowym Sączu. Każdy mógł w nim znaleźć coś dla siebie. Pomimo niesprzyjającej aury rocznicę uczczono godnie i z rozmachem. 

W bazylice i pod pomnikiem

Sądeckie obchody 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła msza św. w bazylice św. Małgorzaty. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Plac 3 Maja, gdzie Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel wygłosił okolicznościowe przemówienie. Na koniec parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych miasta i powiatu, delegacja kombatantów oraz przedstawiciele służb mundurowych i szkół złożyli kwiaty pod pomnikiem Stanisława Małachowskiego, marszałka Sejmu Czteroletniego, współtwórcy Konstytucji 3 Maja, a także starosty sądeckiego w latach 1755-1784.

W obchodach wzięli udział przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Małopolskiego Marta Mordarska, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski i wicestarosta Antoni Koszyk.

Uroczystości uświetnił występ Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Łososiny.

Na pikniku patriotycznym

W ramach patriotycznej majówki na rynku Miasteczka Galicyjskiego zorganizowany został piknik rodzinny „Polska jest nasza”, na którym zaprezentowali się wystawcy - firmy i stowarzyszenia, które są pasjonatami i animatorami regionu. Pomimo deszczu atmosfera była gorąca ze względu na koncert Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Łososiny Dolnej i Grupy "Sądeczoki" z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.

Kuchnia polowa z Gościńca Galicyjskiego serwowała wspaniałą grochówkę i specjały z grilla, tradycyjnie - w historycznej oprawie. Na terenie Miasteczka Galicyjskiego pojawili się wystawcy z Sądecczyzny i nie tylko- wśród nich m.in.: Stowarzyszenie "Krakowskie Ryngrafy" - producent ryngrafów, biżuterii i unikalnych pamiątek patriotycznych, sprzedawcy antyków, Pasieka Barć z Kamiannej z wyborem wyśmienitych miodów sądeckich, Stowarzyszenie Żandarmeria, Sądeckie Rycertswo Zakonu Św. Kingi z namiotem wystawowym, Sądecka jednostka "Strzelca", Państwowa Straż Pożarna z Nowego Sącza, twórcy obrazów i ozdób biżuteryjnych oraz sądecka grupa airsoft WTF.

Na wspólnych śpiewankach

Również 3 maja na dziedzińcu kościoła pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu Sądeckie Patriotyczne Śpiewanie „Witaj majowa jutrzenko”. Wśród licznie zebranych nowosądeczan była zastępca prezydenta Nowego Sącza Magdalena Majka oraz gospodarz świątyni ojciec Józef Polak.

Uczestników wydarzenia w śpiewaniu wspomagał Zespół Regionalny Sądeczanie i wokaliści Miejskiego Ośrodka Kultury, a prowadzący spotkanie Janusz Michalik, wprowadzał w tematykę poszczególnych pieśni i utworów.

Mg, foto: Powiat Limanowski, Gościniec Galicyjski, UM Nowy Sącz

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.