wtorek, 07 maj 2019 15:35

NaukoWiej na Sądecczyźnie

Napisała

Mobilna wystawa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w maju zawita do pięciu miejscowości. Ciekawe eksperymenty z powietrzem będzie można zrobić w Nowym Sączu, Korzennej, Łabowej, Krynicy-Zdroju i Łącku.

Dlaczego wyjątkowa?

Na początku lutego w podróż po Małopolsce wyruszyła pierwsza interaktywna ekspozycja Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Ekspozycja Cogiteonu jest pod wieloma względami wyjątkowa. Mieści się w naczepie, która na własnych kołach dociera do poszczególnych gmin w Małopolsce. To nie jest standardowy pojazd. Jego ściany rozsuwają się, aby pomieścić szkolną klasę, czyli ok. 25-30 osób. Do dyspozycji odwiedzających są m.in. okulary rozszerzonej rzeczywistości, mapa zapachów, animacje, powietrzne gry, jest też możliwość zrobienia sobie pamiątkowego selfie. A to tylko część z instalacji, które pomagają w zrozumieniu zjawisk biologicznych, fizycznych i chemicznych. Aby przekonać się jak działa powietrzna technologia, poczuć prędkość wiatru lub zbudować cząsteczki chemiczne trzeba się trochę nagimnastykować i ruszyć głową.

Czy można zobaczyć powietrze?

Pierwsza wystawa mobilna nosi nazwę NaukoWiej i jest poświęcona powietrzu – zarówno o jego naturze, jak i znaczeniu dla człowieka. W atrakcyjny sposób porusza ważne zagadnienia przyrodnicze. Uczy przez zabawę. Wykorzystanie eksponatów do wspólnego odkrywania nowych, nieznanych treści, pobudza i rozwija wyobraźnię oraz uczy wyciągania wniosków na podstawie uzyskiwanych doświadczeń i ich wyników. Ekspozycja ilustruje zagadnienia realizowane w szkołach lub poza nią. Świetnie sprawdzi się jako narzędzie do usystematyzowania posiadanych wiadomości. Co ważne, zwiedzający skorzystają z atrakcji bezpłatnie.

Nie tylko dla dzieci

Celem wystawy jest zainspirowanie odwiedzających do stawiania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi poprzez doświadczenia. Mobilna wystawa MCK ma za zadanie wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów małopolskich szkół, a jej głównymi odbiorcami będą dzieci w wieku 10-14 lat.

Wystawa Mobilna Naukowiej. Opowieść o powietrzu będzie dostępna dla szkół i grup zorganizowanych w godzinach 8:00 – 15:15. Organizacją wizyt zajmują się urzędy miast i gmin, w których się zatrzyma, za pośrednictwem placówek oświatowych.

Osoby indywidualne mogą zwiedzić ją w godzinach 16:00 – 17:30, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsca o wejściu na ekspozycję decyduje kolejność przybycia. Maksymalna liczba zwiedzających jednorazowo to 25 osób, a planowany czas wizyty: ok. 25-30 minut. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Gdzie zawieje NaukoWiej?

9-10 maja (czwartek-piątek) - Nowy Sącz, Miasteczko Galicyjskie, ul. Lwowska 226

13-14 maja (poniedziałek-wtorek) - Korzenna, Zabytkowy Dwór i Park w Korzennej

16-17 maja (czwartek-piątek) - Łabowa, Gminny Ośrodek Kultury, parking

20-21 maja (poniedziałek-wtorek) - Krynica-Zdrój, Bulwar Dietla, obok Fontanny Multimedialnej

23-24 maja (czwartek-piątek) - Łącko, Parking przy Hali Widowiskowo-Sportowej

Inf. i foto: https://cogiteon.pl/naukowiej/

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.