czwartek, 23 maj 2019 19:26

Stary Sacz: O sytuacji niepełnosprawnych na Dniu Godności

Napisała

Organizacje pozarządowe w Małopolsce będą mogły łatwiej otrzymywać dofinansowanie na projekty dla niepełnosprawnych. Prezes PFRON Marlena Maląg i Marszałek Witold Kozłowski przy okazji obchodzonego w Starym Sączu Dnia Godności podpisali „Porozumienie dla osób z niepełnosprawnościami”.

Marszałek Witold Kozłowski, wicepremier Beata Szydło, parlamentarzyści i samorządowcy uczestniczyli w III Małopolskim Święcie Godności, które odbyło się w Starym Sączu. Radosne święto integracji było okazją do poznania i zrozumienia, z czym na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne. Niestety, pogoda nie sprzyjała plenerowym obchodom, które zorganizowano na starosądeckich błoniach przed ołtarzem papieskim. Rozpoczęła je msza św. odprawiona przez bpa Stanisława Salaterskiego. Wzięło w niej udział kilkaset osób niepełnosprawnych z całego regionu, a także posłowie i władze samorządowe. Po nabożeństwie wszyscy mieli okazję obejrzeć prace finałowe konkursu plastycznego „W rytmie pór roku – inspiracje twórczością Stanisława Wyspiańskiego”, degustować potrawy regionalne i obejrzeć występy podopiecznych Świetlicy Środowiskowej w Gorlicach oraz Stowarzyszenia na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych „Nasz Dom”.

- Dzisiejsze spotkanie ma nam przypomnieć i mocniej uświadomić, że każdy człowiek zasługuje na naszą uwagę, szacunek i zrozumienie. W biegu życia często zapominamy o tych prostych, oczywistych prawdach. Dlatego tak cenne są inicjatywy, które uwrażliwiają nas na los innych, pomagają zrozumieć, jak niewiele potrzeba, aby życie drugiego człowieka uczynić radośniejszym i szczęśliwszym – powiedział marszałek małopolski Witold Kozłowski, który wziął udział w uroczystościach.
Organizatorem wydarzenia był małopolski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, któremu szefuje Marta Mordarska.

(olsz) Fot. Maria Olszowska/Powiat Nowosądecki

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.