poniedziałek, 17 czerwiec 2019 16:53

Stary Sącz: Święto Rodziny w rocznicę papieskiej wizyty

Napisała

Tysiące rodzin z całej diecezji tarnowskiej przyjechały do Starego Sącza z okazji 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II i kanonizacji bł. Kingi. Uroczystość przy Papieskim Ołtarzu 16 czerwca dla wielu była okazją do pełnego wzruszeń wspominania spotkania papieżem - Polakiem. 

20 lat temu w kanonizacji bł.Kingi uczestniczyli m.in. Elżbieta i Bolesław Jarzębakowie z parafii Piwniczna-Zdrój. „To było historyczne wydarzenie, oczekiwanie czy papież przyjedzie i ta radość kiedy dowiedzieliśmy, że zdrowie pozwoliło mu przybyć do Starego Sącza. Tego nigdy nie zapomnimy. Codziennie razem modlimy się wieczorem za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i św. Kingi, wypraszając zdrowie i łaski dla nas, dzieci i wnuków. W tym roku przeżywamy 45-lecie małżeństwa. Dziś odnowiliśmy nasze przyrzeczenia” - mówią małżonkowie.

- Czułem, ale najpewniej nie tylko ja, poczucie wielkiego uprzywilejowania, bycia wybrańcem. - wspomina ten pamiętny czerwcowy dzień przed 20. laty burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. - Na kanonizację Kingi czekano 400 lat. Wcześniej 300 na beatyfikację. Ile to pokoleń... A my staliśmy się świadkami tego wydarzenia. I to nie w Rzymie, ale u nas, w Starym Sączu, a dokonuje tego Papież Polak, dobrze znający to miejsce i osobę Pani Sądeckiej. To absolutne najważniejsze wydarzenie w dziejach Starego Sącza. I my byliśmy tego świadkami. Mocno utkwiło mi w pamięci papieskie nawoływanie do świętości. Koniec milenium, początek kolejnego. Przełom czasów. I w tym wszystkim my. Przeżycie naprawdę mistyczne.Na placu staliśmy w kiepskim miejscu. Sektor może był dość bliski, ale ołtarz mieliśmy zasłonięty całkowicie podestem dla mediów. Ale to nie było najważniejsze - obecność na starosądeckich błoniach, atmosfera i obecność Piotra naszych czasów na zawsze pozostaną we wspomnieniach.

"Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi i pragną świętości" - te słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 20 lat temu na starosądeckich błoniach, ale także przed 50 laty przez bp. Karola Wojtyłę również na starosądeckiej ziemi przypominał witając pielgrzymów ks. Mariusz Żaba, dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania "Opoka", które wyrosło przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu.

Wiele rodzin przybyło pod Ołtarz Papieksi w strojach regionalnych. Około 100 pielgrzymów przyjechało z Nowego do Starego Sącza rowerami. W ten sposób na święto dotarła także grupa kilkunastu osób należących do "Sokoła" z Dobrkowa. Byli przedstawiciele Kopalni Soli z Bochni, węgierscy górale z Siedmiogrodu (twórcy Bramy Szeklerskiej), a także przedstawicielki z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z Bydgoszczy.

Rodzinne świętowanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Ordynariusz Tarnowski za Janem Pawłem II powtarzał, że w Trójcy Przenajświętszej można dostrzec pierwowzór ludzkiej rodziny, złożonej z kobiety i mężczyzny, którzy zostali powołani, aby być dla siebie darem we wspólnej miłości otwartej na życie. W homilii mówił o wyzwaniach i zagrożeniach. „Kiedy płonęła w Paryżu katedra Notre Dame widać było łzy tak wielu ludzi. Ale ilu ludzi uświadamia sobie i płacze nad tym, że od dziesięcioleci wzrasta pożar niszczący małżeństwa, rodziny i pozostawia po sobie zgliszcza w postaci rozbitych małżeństw, podzielonych rodzin, zagubienia dzieci, które zostają pozbawione ciepła miłości pełnej rodziny” - dodał.

Bp Jeż podkreślił też, że wiele wniosków i postulatów synodalnych spływających z Parafialnych Zespołów Synodalnych z diecezji porusza kwestię umacniania więzi małżeńskich i rodzinnych. Dotyczą one m.in. wspólnej modlitwy i uczestnictwa w Mszy Świętej, świętowania rocznic i jubileuszy małżeńskich, pielęgnowania w rodzinie zwyczaju wspólnych posiłków, organizowania wspólnych wyjazdów rodziców z dziećmi.

Bp Jeż mówił rodzinom o roli Eucharystii. „Niech z niej czerpie siłę nasze życie rodzinne, życie małżeńskie; niech z niej płynie żar naszej miłości, której nie zdołają ugasić żadne wody przeciwności” - dodał. 

Po Eucharystii rozpoczął się Folkowy Festyn Rodzinny z atrakcjami dla dzieci i starszych. Niektórzy przyjechali do Starego Sącza w regionalnych strojach, do czego zachęcali organizatorzy.

Podczas Diecezjalnego Święta Rodziny pięć małżeństw dostało diecezjalne medale za działania na rzecz rodzin. Medale Dei Regno Servire za zasługi w dziele budowania królestwa Bożego w Diecezji Tarnowskiej otrzymali: Danuta i Tomasz Pabianowie z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku, Rozalia i Tadeusz Kuchtowie z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu, Barbara i Tadeusz Boruchowie z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie, Danuta i Zygmunt Lisowie z Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu oraz Maria i Kazimierz Ortylowie z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie.

inf. i foto: Diecezja Tarnowska, UM Stary Sącz

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.