poniedziałek, 05 marzec 2018 10:53

Nowy Sącz: Konkurs o nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora rozstrzygnięty

Napisała

Wyróżnienie i promocja najważniejszych dzieł, które podejmują tematy związane z Sądecczyzną i Sądeczanami oraz uhonorowanie sądeckich autorów – to główne cele konkursu o nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. W tegorocznej, szóstej już edycji przedsięwzięcia zwyciężył muszynianin Adam Ziemianin, a za najlepszą publikację 2017 roku została uznana „Nowa Encyklopedia Sądecka”. W literackiej gali uczestniczył Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 13. twórców w kategorii „Sądecki Autor” oraz 25 publikacji (tomiki poezji, proza, proza popularno-naukowa i albumy) w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Wśród sądeckich autorów triumfował poeta (ponad 30 tomików wierszy) oraz prozaik („Z nogi na nogę”, „Okrawki”) Adam Ziemianin. Twórczość laureata promuje uniwersalne wartości takie jak: miłość do małej ojczyzny, szacunek dla przyrody i troskę o uczucia człowieka żyjącego swoimi drobnymi sprawami. Jego wiersze wykorzystują w swoich utworach wykonawcy poezji śpiewanej, m.in. „Stare Dobre Małżeństwo” i „Wolna grupa Bukowina”. Adam Ziemianin jest laureatem wielu nagród. Otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji Literatury (1985), Wojewody Małopolskiego (1998), „Złoty Laur za Mistrzostwo w Sztuce” Fundacji Kultury Polskiej (1999), Nagrodę im. Władysława Orkana (2008), a także dwukrotnie tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca (2006, 2013).

Za najlepszą publikację 2017 roku została uznana „Nowa Encyklopedia Sądecka”, dzieło życia, zmarłego w sierpniu ubiegłego roku, dziennikarza, regionalisty, autora i współautora kilkudziesięciu książek i wydawnictw, Jerzego Leśniaka. Skarbnica wiedzy o Nowym Sączu i Sądecczyźnie to ponad 1000 stron, około osiem i pół tysiąca biogramów m.in. duchownych, polityków, samorządowców, dyrektorów sądeckich firm, pracowników banków, aktorów, sportowców związanych z Nowym Sączem i Sądecczyzną, opisy miejsc i wydarzeń oraz ponad cztery i pół tysiąca fotografii (reprodukcji, tabel i wykresów). Dzieło zostało zaprezentowane w ubiegłym roku podczas obchodów 725. rocznicy lokacji Nowego Sącza.

Gratulacje nominowanym i nagrodzonym składali m.in.: Leszek Zegzda z zarządu województwa, wicepremier Beata Szydło, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz przewodnicząca kapituły konkursu Mariola Berdychowska.

Konkurs o nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora jest organizowany corocznie przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”, przy wsparciu Fundacji Sądeckiej i portalu informacyjnego Sadeczanin.info oraz miesięcznika „Sądeczanin”.

Warto wiedzieć, ze patron nagrody - ks. prof. Bolesław Kumor (1925-2002) był jednym z najwybitniejszych historyków kościoła. Wykładał na KUL, PAT i w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Jego dorobek naukowy liczy ok. 650 pozycji (w tym 37 książek), wśród których szczególne miejsce zajmują: ośmiotomowa „Historia Kościoła”, dwutomowa „Historia Kościoła w Polsce” oraz monografie diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej. Nie zapominał o swojej małej ojczyźnie, zajmując się badaniem dziejów parafii w Trzetrzewinie i Ziemi Sądeckiej.

inf i foto: UMWM

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.