Stary Sącz w rocznicę pierwszej polskiej konstytucji Wyróżniony

Uroczysty przemarsz spod Kina Sokół do rynku, wciągnięcie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu państwowego i msza święta w intencji ojczyzny na dziedzińcu Klasztoru Sióstr Klarysek, którą odprawił ks. proboszcz Marek Tabor - tak Stary Sącz uczcił  227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

W uroczystościach wzięli udział: władze samorządowe, przedstawiciele Rady Miejskiej, poczty sztandarowe szkół i Ochotniczych Straży Pożarnych, Orkiestra Miejska Stary Sącz, harcerze i mieszkańcy.

Według historyków m.in. prof. Henryka Samsonowicza Konstytucja 3 Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może. Jego zdaniem, Polska odzyskiwała niepodległość trzykrotnie: właśnie 3 maja 1791 r. oraz 11 listopada 1918 r. i 4 czerwca 1989 roku.

Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

inf i foto: UM Stary Sącz

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA