poniedziałek, 14 maj 2018 14:14

Stary Sącz: 8 Lachowska Micha

Napisała

6 maja w Starym Sączu odbyła się 8. Lachowska Micha, festiwal, na którym najsmaczniejsze regionalne potrawy prezentują gospodynie z 15 sołectwo Gminy Stary Sącz.  Kulinarna podróż po sołectwach Starego Sącza okraszona muzyką przyciągnęła na starosądecki rynek tysiące gości.

- Lachowska Micha to jest już nasz znak firmowy, znak rozpoczynającego się sezonu letniego – podkreśla burmistrz Jacek Lelek. Co roku mistrzynie (i zapewne mistrzowie też) tradycyjnej kuchni prześcigają się w pomysłach. Debiutujące na imprezie Starosądeckie Stowarzyszenie Gospodyń Miejskich proponowało pęczak z prawdziwkami i pieróg drożdżowy z karpielami, pierogi z jagnięciną i gołąbki przyjechały z Myślca, bigos i proziaki z Moszczenicy Wyżnej, zupa grzybowa z kluseczkami i kluski kudłate z okrasą ze Skrudziny, kwaśnica i smalec z Popowic, kotlet i żeberka z Łazów Biegonickich, kołacze z Gabonia, bogracz i sodziaki z masłem czosnkowym z Barcic, zupa chrzanowa i placki z gotowanych ziemniaków z gulaszem jagnięcym z Gołkowic Dolnych, naleśniki z serem z Gołkowic Górnych, zupa kminkowa z grzankami z Mostek, a fasolka sołtysa z Moszczenicy Niżnej.

Na scenie też się działo sporo, a na początek zaprezentował się Dziecięcy Zespół z Przysietnicy „Bystro Kicora”, zespół „Spod Prehyby”, Uczniowie Szkoły Gry na Skrzypcach metodą Suzuki i Starosądecki Chór Gospel i Muzyki Rozrywkowej. Nie mogło zabraknąć „Starosądeczan”, w finale do wspólnej zabawy porwali starosądecki rynek sąsiedzi zza między, czyli kapela góralska Ciupaga Łącka – po ponad godzinie dobrego góralskiego grania autografom i zdjęciom nie było końca.

- Jak widać po tłumach w rynku Lachowska Micha cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością, a sołectwa prześcigają się w przygotowaniu coraz ciekawszych smakołyków - powiedział burmistrz. - Żal czekać na kolejną rok, ale w Starym Sączu będzie się jeszcze działo dużo. Za chwilę Małopolski Dzień Samorządowca z koncertem IRA, w czerwcu międzynarodowy Turniej Sokolika, w lipcu jubileuszowy 40. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, w sierpniu Jarmark Rzemiosła, na koniec wakacji Pannonica, a w międzyczasie wiele mniejszych imprez i wydarzeń, na które warto do Starego Sącza się wybrać. Polecam duże widowisko „Święty z Wadowic”, które zaplanowaliśmy na 16 czerwca.

inf i foto: UM Stary Sącz

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.