Łososina Dolna: Droga wzdłuż Jeziora Rożnowskiego remontowana ale przejezdna Wyróżniony

Powstają już pierwsze pale palisady przy DK75 na górze św. Justa, w Tęgoborzu. Prace wykonywane są poza jezdnią i nie powodują utrudnień dla ruchu pojazdów. Niestety w drugiej połowie czerwca przewidziane jest wprowadzenie ruchu wahadłowego, więc kierowców na trasie Nowy Sącz - Brzesko czeka droga przez mękę .

Żelbetowe pale, z których zbudowana będzie palisada, mają 60 cm średnicy. Zostaną umieszczone w wywierconych w podłożu otworach o głębokości 13 metrów. Palisady będą zabezpieczały drogę od strony stoku. Nie wszystkie prace można będzie wykonywać poza jezdnią, więc od połowy czerwca 2018 r. wprowadzany zostanie ruch wahadłowy na czas prac w obrębie jezdni. 
 
Prowadzona przebudowa ma przywrócić drogę do stanu przed uszkodzeniami, które wciąż powoduje czynne osuwisko. Od 2010 r. do 2016 r. GDDKiA wydała w sumie ponad 3 mln zł na zabezpieczenie drogi przed przerwaniem jej ciągłości. Realizowana inwestycja ma przed tym zabezpieczyć na stałe. Ustabilizowany zostanie jednak tylko odcinek 1,7 km a nie całe osuwiska Just-Tęgoborze. Palisada zabezpieczy drogę od strony stoku przed napierającymi masami ziemnymi. Powstanie też odwodnienie trasy - system drenaży, studni i rowów odprowadzających wodę. W praktyce oznacza to, że trzeba rozebrać istniejącą drogę, odbudować ją i wzmocnić. Koszt wykonania prac na oodcinku niespełna 2 kilometrów drogi w tym miejscu to ponad 46 mln zł. Rozbudowa ma być wykonana w ciągu 10 miesięcy. Do tego terminu nie jest wliczany okres zimowy czyli zakończenie prac zaplanowane jest na maj 2019 r.

mg, inf. i foto: GDDKiA
 

 

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Aktualizacja: środa, 16 maj 2018 16:10
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA