wtorek, 17 lipiec 2018 16:06

Starosądeckie święto muzyki dawnej

Napisała

Przez ostatni tydzień w Starym Sączu odbywał się Czterdziesty Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Imprezę rozpoczął koncert promocyjny, który odbył się 8 lipca w Starej Lubowli na Słowacji.

- W tym roku prolog Festiwalu zawitał do Starej Lubowli – powiedział Wojciech Knapik, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu, które od wielu lat z powodzeniem realizuje tę prestiżową imprezę. - W niedzielę 8 lipca w kościele p.w. św. Mikołaja odbył się koncert zespołu Estravaganza, pod kier. Andrzeja Zawiszy, w całości poświęcony zapomnianemu kompozytorowi Szymonowi Ferdynandowi Lechleitnerowi, który na początku XVIII w. żył i tworzył m.in. w Starej Lubowli. Okazało się, że jego postać jest zupełnie nieznana na Słowacji, nawet w mieście, w którym spędził prawdopodobnie sporą cześć swojego życia. Tym bardziej podkreślić należy ciepłe przyjęcie zgotowane zaprezentowanej po niemal 300 latach zapomnienia i teraz na nowo odkrywanej dzięki festiwalowi starosądeckiemu muzyce Lechleitnera, w interpretacji krakowskich artystów.

Uroczysty koncert inauguracyjny jubileuszowej edycji festiwalu odbył się 11 lipca w starosądeckim kościele pw. św. Elżbiety. Mszę H-mol Jana Sebastiana Bacha w wersji drezdeńskiej zespół Harmonia Sacra, pod kier. art. Marcina Szelesta.

13 lipca z okazji jubileuszu w Kinie Sokół odbyła się konferencja połączona z promocja książki „Wszystkie Dobrodziejstwa Historia Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej”, z udziałem dyrektorów artystycznych Starosądeckich Festiwali Muzyki Dawnej: Stanisława Gałońskiego, Marcina Bornusa – Szczycińskiego, dr Stanisława Welanyka, dr Andrzeja Citaka, prof. dr hab. Marcina Szelesta oraz związanego z festiwalem Antoniego Pilcha. Nie zabrakło wspomnień o poprzednich edycjach imprezy. Odznaką Honorową Starego Sącza odznaczono osoby zasłużone dla Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej. W dyskusji o muzyce dawnej udział wzięli eksperci, krytycy muzyczni i dziennikarze.

Festiwal zakończył się 15 lipca koncertem Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyr. Jarosława Thiela.

Inf. i foto UM Sary Sącz opr. mg

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.