piątek, 10 sierpień 2018 15:52

Nowy Sącz: oddał szpik i…podarował nowe życie

Napisała

Funkcjonariusz Wydziału do Spraw Cudzoziemców Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu zaangażował się w pomoc innym osobom. Dzięki jego poświęceniu, mężczyzna w średnim wieku otrzymał szpik, który może uratować mu życie.

Starszy sierżant. Straży Granicznej Jakub Pacholarz ma 27 lat, do służby w Straży Granicznej wstąpił w październiku 2012 r. Funkcjonariusz spełnia się nie tylko w pracy, ale i bezinteresownie pomaga innym. Od 8 lat regularnie oddaje krew. Kilka lat temu, bo w 2013 r., podjął decyzję, by zarejestrować się w bazie dawców komórek macierzystych DKMS Polska i oddać szpik kostny potrzebującej osobie.

W styczniu 2018 r. otrzymał telefon z informacją, że znalazł się biorca oczekujący na przeszczep szpiku. Niestety w kwietniu stan wytypowanego do przeszczepu pacjenta uległ nagłemu pogorszeniu i przeszczep nie doszedł do skutku.

Jednak Kubie dane było pomóc innemu człowiekowi, w maju 2018 r. otrzymał telefon z informacją, iż znalazł się kolejny „bliźniak genetyczny”. Jakub nie wahał się ani chwili, od razu się zgodził: „To niesamowite, że mogę komuś pomóc” – mówił podekscytowany.

Funkcjonariusz przeszedł szczegółowe badania medyczne, które wykazały pełną zgodność  tkankową z biorcą, co daje największe szanse na to, aby przeszczep szpiku był udany. Pobranie szpiku odbyło się w ubiegłą środę - 8 sierpnia 2018 r., w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jakub po oddaniu szpiku dowiedział się, że zostanie on przekazany mężczyźnie w średnim wieku, pochodzącemu ze Stanów Zjednoczonych.

Trzymam kciuki za swojego „genetycznego bliźniaka” i życzę mu dużo zdrowia – mówi dawca. 

Na pytanie dotyczące tego, czy czuje się bohaterem, Kuba odpowiada skromnie:

Nie, absolutnie nie, cieszę się, że mogłem komuś pomóc. Nie uważam, żebym zrobił coś szczególnego, każdy by postąpił tak samo na moim miejscu.

 

Aleksandra Bieniek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.