piątek, 19 październik 2018 10:55

Tarnów: coraz bliżej otwarcia „Słonecznego Wzgórza”

Napisał

Pierwszy i najważniejszy etap inwestycji czyli budowa Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej ZAZ „Słoneczne Wzgórze” i ośrodka „Bezpieczna Przystań” są już za nami. Dzisiaj przekazano obiekt do wyposażenia, aby za kilka tygodni mógł spełniać swoje zadania. – Blisko 25 milionów złotych zostało zaangażowane w powstanie wyjątkowego miejsca w Tarnowie i w Małopolsce. Stworzyliśmy kompleks obiektów, które będą służyły opiece wytchnieniowej i rehabilitacji. Będzie to miejsce pracy dla osób z niepełną sprawnością. To było duże wyzwanie – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Przypomnijmy, w ramach Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej ZAZ „Słoneczne Wzgórze” funkcjonować będzie hotel o standardzie trzygwiazdkowym w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, z zapleczem rehabilitacyjnym, trzema salami konferencyjnymi oraz restauracją. Prowadzić go będzie Zakład Aktywności Zawodowej. Oznacza to, że 70 proc. obsługi stanowić będą osoby z niepełną sprawnością (ruchową, wzrokową, słuchową). Wszyscy przeszli odpowiednie szkolenia w ramach aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, która jest głównym celem tego projektu. - To osoby, które chcą i potrafią pracować, często jednak zdarza się, że latami pozostają bez zatrudnienia, co pociąga za sobą także ich społeczną izolację. Aktywizacja zawodowa ma to zmienić, a prowadzenie pensjonatu pomóc w uświadomieniu zarówno zdrowym, jak i niepełnosprawnym, że nie ma między nimi różnic – mówi Dorota Krakowska, zastępca prezydenta Tarnowa. Hotel liczy 50 miejsc, jest dostosowany do potrzeb osób jeżdżących na wózkach, niewidomych, niesłyszących, cierpiących na chorobę Parkinsona czy autyzm. Przestrzeń jest przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami – obiekt został wyposażony w windy, pętle indukcyjne, oznakowania w języku Braille’a i mapy tyflograficzne, ułatwiające niedowidzącym i niedosłyszącym poruszanie się po obiekcie. – Jestem przekonany, że tworzymy w ten sposób nowy model wsparcia – dodaje prezydent Ciepiela.

W jednym ze skrzydeł byłego internatu funkcjonować będzie ośrodek wytchnieniowy „Bezpieczna Przystań”, którego celem będzie przejęcie na określony czas obowiązków, z jakimi codziennie mierzą się opiekunowie osób całkowicie od nich zależnych. Ośrodek wytchnieniowy liczy piętnaście miejsc dla chorych i niepełnosprawnych z Tarnowa i subregionu tarnowskiego, pozostających na co dzień pod opieką bliskich. Wykwalifikowany personel zapewni pacjentom profesjonalną opiekę zastępczą w czasie, gdy opiekun nie będzie mógł się nimi zająć. Pobyt w ośrodku będzie trwał do dwóch tygodni, w uzasadnionych przypadkach może zostać przedłużony. - Chodzi o to, aby opiekunom i chorym dać poczucie, że nie są ze swoimi problemami sami. Zależy nam, aby dostali wsparcie, a opieka nad ich bliskimi była realizowana na najwyższym poziomie – podkreśla Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. W ośrodku „Bezpieczna Przystań” będzie też działać bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego. Udostępni potrzebującym sprzęt o łącznej szacunkowej wartości około 870 tysięcy złotych, od wózków inwalidzkich, materacy przeciwodleżynowych, poprzez balkoniki, kule, czy podnośniki transportowo-kąpielowe, lampę do leczenia światłem, koncentratory tlenu, ciśnieniomierze, rotory do ćwiczeń oraz akcesoria ułatwiające kąpiel. Zakupione zostaną także „opaski życia”, czyli bransoletki na rękę, wyposażone w przycisk alarmowy, pozwalający pacjentowi łatwo i szybko połączyć się z centrum teleopieki i wezwać pomoc. Teleopieka w Tarnowie obejmie kilkadziesiąt osób.

Info/foto: UMT

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.