piątek, 11 styczeń 2019 13:40

Czterech pacjentów szpitala św. Łukasza w Tarnowie z wirusem AH1N1

Napisała

Czterech pacjentów ze szpitala św. Łukasza w Tarnowie zostało odizolowanych ze względu na zdiagnozowanie u nich wirusa AH1N1.

U czterech pacjentów oddziału chorób wewnętrznych w szpitalu św. Tomasza w Tarnowie została potwierdzona grypa wywołana jedną z odmian wirusa AH1N1. Jest to o tyle ważne, że gdyż tej odmiany nie można kojarzyć ze świńską grypą. Badania pod tym kątem były konsultowane z ośrodkami w Krakowie i Warszawie.

- Ci pacjenci, u których występują objawy grypy dzięki temu, że w szpitalu działa ośrodek epidemiologiczny, są podawani specjalistycznym badaniom wykonywanym również poza naszym szpitalem. Dzięki tym skutecznym metodom, te przypadki zostały bardzo szybko wykryte i odizolowane – informuje nas Damian Mika, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Jak udało nam się dowiedzieć, pacjenci dzięki specjalistycznej opiece czują się już znacznie lepiej.

W szpitalu wprowadzono jednak pewne ograniczenia. Do jednego pacjenta z oddziału, może przyjść tylko jedna osoba, która uprzednio zgłosiła swoje przybycie personelowi szpitala. Ośrodek wprowadził również zakaz wprowadzania dzieci na oddział.  

- Powiadomiliśmy pogotowie, NFZ, sanepid i okoliczne szpitale o wystąpieniu przypadków tej grypy – daje rzecznik. Pogotowia zostały poinformowane, aby każdego pacjenta z podejrzeniem grypy transportować na oddział zakaźny.

Najbardziej skuteczną metodą uniknięcia zachorowania na grypę jest szczepienie.

Jak jednak uchronić się przed zachorowaniem, jeśli nie jesteśmy zaszczepieni? Przestrzegajmy zasad higieny, na co dzień – jeśli korzystamy z  komunikacji miejskiej, warto po przyjeździe umyć ręce ciepłą wodą z mydłem. Jeżeli mamy kilka spotkań to też warto te czynność powtarzać lub korzystać z antybakteryjnych chusteczek, czy żeli.  

Aleksandra Bieniek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.