Tarnów, Wola Rzędzińska/Jodłówka - Wałki, Tarnowiec, Koszyce Wielkie, Koszyce Małe, Zbylitowska Góra, Zgłobice

 

 

Sięgają daleko Wyróżniony

Sięgają daleko

Tarnowscy muzycy Mateusz i Krystian Kijak nagrali wspólny utwór z członkiem zespołu 2pac’a! Ostatnio odbyła się jego premiera. Jak współpracuje się z legendą muzyki rap?

„Sięgamy daleko” to nagranie, którego autorami są tarnowscy bracia Mateusz Kijak i Krystian Kijak z zespołu Nowa Epopeja Cru oraz Young Noble, członek zespołu legendarnego 2pac'a – The Outlawz. Utwór ten powstał w 2016 roku, ale po raz pierwszy został opublikowany niedawno, bo 23 sierpnia 2017 roku.

Jak artystom z Tarnowa, którzy już od dziecka fascynowali się rapem, udało się nawiązać współpracę z jednym ze swoich idoli?

– Zajmuję się wieloma dziedzinami twórczości, można powiedzieć, że przede wszystkim jestem plastykiem. Prócz tradycyjnych dziedzin sztuk plastycznych (malarstwo, rzeźba, rysunek), od jakiegoś czasu zajmuję się również nowymi mediami (grafika, video, animacja). Będąc jeszcze studentem ASP w Krakowie, tworzyłem projekty dla różnych muzyków. Pod koniec 2015 r. nawiązałem kontakt z ludźmi związanymi z grupą The Outlawz. Planowaliśmy stworzyć wówczas animowany teledysk do jednego z nagrań zespołu – opowiada Mateusz Kijak i przyznaje, że przez nadmiar obowiązków nie udało się to od razu. – W międzyczasie doszło do wypadku samochodowego, w którym zginął Hussein Fatal (członek zespołu The Outlawz). Po tym tragicznym zdarzeniu, zrealizowaliśmy prosty animowany klip niejako ku pamięci Fatala – wspomina.

„W pewnym momencie naszej współpracy zaprezentowałem mu kilka starych nagrań, które stworzyliśmy wraz z moim bratem”

– Po premierze, Young Noble zaprosił mnie do dłuższej współpracy przy tworzeniu materiałów video. W przerwach od moich codziennych obowiązków i innych działań artystycznych, realizowałem teledyski dla chłopaków ze Stanów. Było to ciekawe doświadczenie, biorąc pod uwagę fakt, iż jako młody chłopak słuchałem nagrań 2pac'a i zespołu The Outlawz. Mój brat Krystian posiada bogatą kolekcję albumów magnetofonowych z lat 90'tych. Rozmawialiśmy z Rufusem o tym, jaką rolę odgrywała muzyka Pac'a i The Outlawz w młodości mojej oraz moich braci. W pewnym momencie naszej współpracy zaprezentowałem mu kilka starych nagrań, które stworzyliśmy wraz z moim bratem. Wspomniałem również o tym, że byłoby to duże wydarzenie w naszej muzycznej podróży, gdybyśmy pewnego dnia stworzyli coś razem. Young Noble zapoznał się z naszym materiałem i wyraził chęć współpracy przy realizacji wspólnego nagrania – wyjaśnia artysta.

„Nasze relacje można nazwać koleżeńskimi, jesteśmy w stałym kontakcie i traktujemy siebie z dużym szacunkiem”

– Początkowo planowaliśmy stworzyć utwór do innej muzyki, Young Noble nie miał jednak przekonania do instrumentalu, który mu przekazaliśmy – kontynuuje historię Mateusz Kijak i dodaje, że YN rozważał wykorzystanie muzyki wyprodukowanej przez producentów,
 z którymi współpracuje. – Niedługo po tych pierwszych rozmowach, nasz kolega Abonive przekazał nam podkład, który spodobał się Rufusowi. Nagraliśmy nasze zwrotki, a kilka tygodni później otrzymaliśmy gotowe wersy Young Noble'a. Aby uciąć wszelkie spekulacje, zaznaczę w tym miejscu, że Rufus nie żądał żadnych pieniędzy za to nagranie. Tak jak wspomniałem we wstępie, z Young Noblem współpracujemy od końca 2015 r. w tym czasie stworzyliśmy sporo wspólnych projektów i wciąż planujemy kolejne – podkreśla tarnowski muzyk i przyznaje, że bardzo polubili się z amerykańskim raperem. – Nasze relacje można nazwać koleżeńskimi, jesteśmy w stałym kontakcie i traktujemy siebie z dużym szacunkiem. Zawsze chętnie uczestniczę w działaniach artystycznych a to, że mogę pracować z ludźmi, których niegdyś słuchałem, ma dla mnie wymiar nieco sentymentalny i dużą wartość symboliczną – wyznaje.

„Postanowiliśmy, że utwór opatrzymy ilustracjami wykonanymi na podstawie materiałów z naszych starych koncertów”

Premiera video do utworu pt. „Sięgamy daleko” odbyła się pod koniec sierpnia. Autorami grafiki, które można w nim zobaczyć są sami tarnowscy artyści - Mateusz i Krystian Kijak.

– Teledysk to duże słowo, być może za duże, jeżeli chodzi o ten konkretnie materiał. Kilka miesięcy temu zdecydowaliśmy się wraz z moim bratem zrealizować video do utworu „Sięgamy daleko”. Rozpoczęliśmy pracę nad czymś, co bardzo różniłoby się od tego, co można zobaczyć dzisiaj. Niestety w czerwcu miałem wypadek, później przeszedłem operację i tak zmuszeni byliśmy odejść od pierwotnych założeń. Prawdę mówiąc po wypadku poddałem się jeśli chodzi o tamtą koncepcję. Postanowiliśmy, że utwór opatrzymy ilustracjami wykonanymi na podstawie materiałów z naszych starych koncertów itp. Nie chcieliśmy wrzucić do sieci nagrania z jedną statyczną grafiką, więc zaczęliśmy tworzyć coś przypominającego swoisty pokaz slajdów. Jak to często bywa, projekt rozrósł się z czasem, dodaliśmy wiele nowych scen a także elementów animowanych składających się na finalny obraz, który zamieściliśmy w sieci – informuje Mateusz Kijak i dodaje, że rysunki, które prezentują w video do utworu, to bardzo proste, spontaniczne kompozycje. – Tak jak można przeczytać w napisach końcowych, część z tych obrazków została narysowana przez Krystiana (jest to jego debiut w roli rysownika), jednak istotnie większa część z tych grafik jest mojego autorstwa – przyznaje.

Wielki powrót

Tarnowski duet nie ukrywa, że premiera piosenki „Sięgamy daleko” zwiastuje jego powrót do aktywności w obszarze muzyki.
– W 2014 r. wraz z Abonive - polskim producentem na stałe mieszkającym w Hiszpanii - stworzyliśmy wiele nagrań, które nie zostały jeszcze opublikowane. Projekt został zauważony wówczas przez markę Sms Audio Poland, która w tamtym czasie wchodziła na polski rynek. Wraz z moim bratem Krystianem, stworzyliśmy teledyski do wszystkich tych utworów, a z uwagi na interdyscyplinarny charakter projektu (muzyka, video), album ochrzciliśmy nazwą „Interimpres”. Minęło już wiele czasu od momentu jego powstania i prawdopodobnie zmieni on jeszcze swój kształt nim zdecydujemy się go opublikować, nie mniej jednak premiery tego materiału można się spodziewać już w niedalekiej przyszłości. Ponadto, powstało sporo innych nagrań, które planujemy sukcesywnie uwalniać z szuflady – zapowiada młody raper z Tarnowa.

Nowa Epopeja Cru, czyli kilka słów o tarnowskim zespole

Krystian Kijak, swoją przygodę z muzyką rozpoczął w latach 90. Zafascynowany nagraniami amerykańskich twórców takich jak N.W.A, Krs One, Noughty by nature, 2Pac, The Outlawz czy Bone thugs n harmony, postanowił stworzyć swoje pierwsze utwory. Miłość do muzyki, artysta zaszczepił młodszemu bratu i tak w 2004 r. zrealizowali oni pierwszy wspólny utwór, którego tytuł brzmiał „Nowa Epopeja”.  Hasło to powróciło w 2008 r. kiedy duet z Tarnowa, powołał do życia na platformie streemo, muzyczny portal społecznościowy o identycznej nazwie. Od tego czasu, hasło kojarzono już z aktywnością braci, którzy ostatecznie przyjęli je jako nazwę zespołu tworząc w 2011 r. album pt. "Nowa Epopeja", który stanowił kompilacje nagrań z lat 2008-2011 r. Do końca 2012 r. bracia stworzyli setki utworów, dziesiątki teledysków i zagrali na wielu koncertach, jednakże w roku 2013, zdecydowali się oni zawiesić działalność zespołu, wyłączając tym samym z publicznego odsłuchu większość z dotychczas stworzonego materiału.

W 2014 r. bracia nawiązali współpracę z marką Sms Audio Poland i rozpoczęli prace nad nowym albumem. Duet własnym sumptem zrealizował teledyski, do wszystkich utworów mających znaleźć się na albumie pt. „Interimpres”, którego producentem został muzyk Abonive. Premiera tego projektu jak i ww. teledysków planowana jest w roku bieżącym. Mateusz Kijak (młodszy z wykonawców), prócz muzyki zajmuje się wieloma dziedzinami sztuk plastycznych, w spektrum jego aktywności wchodzą zarówno media tradycyjne (malarstwo, rzeźba, rysunek) jak i te nowoczesne (grafika komputerowa, produkcja video, animacja).  Artysta ten współpracował z wieloma znanymi na świecie muzykami m.in. The Outlawz (zespół założony w 1995 r. przez Tupaca), Young Buck (członek zespołu 50 Centa – Gunit) czy Deuce Deuce (Concrete mob). W 2017 r. artysta ten został uhonorowany przez czytelników Gazety Krakowskiej, tytułem „Osobowość roku 2016” w kategorii kultura. Ten młody twórca ma na swoim koncie udział w ponad 30 wystawach, a efekty jego pracy znaleźć można m.in. w filmach (np. Kantor – Nigdy tu już nie powrócę, czy TodMachine).

Legenda muzyki rap - Young Noble

Young Noble to człowiek, który współpracował z największymi wykonawcami muzyki rap. W roku 1996 został on przyjęty przez 2pac'a do zespołu The Outlawz i pojawił się w czterech utworach (bomb first, hail mary, just like daddy oraz life of an outlaw) na ostatnim albumie legendy hip hop'u „Makaveli the don killuminati 7 day theory”. Po tragicznej śmierci Tupac'a artysta, kontynuował pracę, wydając wraz z zespołem The Outlawz, niepublikowane wcześniej nagrania, które grupa stworzyła wraz z 2pac'iem. Rufus Cooper, bo tak naprawdę nazywa się Young Noble, nagrywał ponadto z wykonawcami takimi jak Snoop Dogg, Eminem, Bone Thugs n Harmony, The Game, Luniz, Hopsin, Young Buck, Krayzie Bone, Layzie Bone, Trae tha truth, Onyx, Dogg Pound, Mc Eiht itd. Artysta wystąpił w filmie pt. „All Eyez On Me”(obraz opowiada historię życia i śmierci Tupaca Shakura), w którym gra siebie. Premiera filmu odbyła się 16 czerwca 2017 w USA.

ks

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Tarnowski

Kawałek słonecznej Italii dla najbardziej wymagających podniebień

17 październik, 2017 | Wyświetleń:901

Oryginalne składniki i receptura prosto z Włoch, do tego szczypta pasji, trochę miłości i przepis...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kłopot upchnięty byle gdzie

22 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:644

Ciasne sale, niewystarczająca ilość umywalek i nieadekwatne do potrzeb dzieci godziny posiłków – w takich...

Głos Żywiecki

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

19 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:416

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł...

Głos Bocheński

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

25 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:266

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał...

Głos Chrzanowski

Czy pozostając w Związku, Chrzanów skutecznie rozwiąże problem smrodu?

02 październik, 2017 | Wyświetleń:245

Uciążliwości zapachowe, zaburzające komfort życia mieszkańców, zwłaszcza Balina, chrzanowskich Kątów i Borowca, marginalizowanie interesów gminy...

Głos Limanowski

W Glisnem modlili się o pokój na świecie

17 październik, 2017 | Wyświetleń:244

Podobnie jak tysiące innych wiernych, którzy w ostatnią sobotę odmówili modlitwę różańcową na terenie całej...

Głos Myślenicki

Wnuczek chwilowo nie dzwoni

12 październik, 2017 | Wyświetleń:237

W ciągu ostatnich kilku tygodni myślenicka policja na szczęście nie odnotowała oszustw tzw. „metodą na...

Głos Dębicki

Sprawdzamy zasobność portfeli lokalnych władz

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:212

Domy, mieszkania, samochody, oszczędności i roczne zarobki – to wszystko mają obowiązek zawrzeć w corocznych...

Głos Myślenicki

Speed-ball coraz popularniejszą dyscypliną

09 październik, 2017 | Wyświetleń:207

Speed-balliści z całej Polski walczyli o najlepsze miejsca na podium w czasie II Mistrzostw Polski...

Głos Podkrakowski

Pacjenci w Krzeszowicach nie zostaną bez opieki

04 październik, 2017 | Wyświetleń:177

Chorzy nie będą musieli jeździć do Chrzanowa. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna nadal będzie realizowana...

Głos Chrzanowski

Ulica Śląska tuż po okupacji

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:164

24 stycznia 1945 roku, wraz z wkroczeniem wojsk II frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej skończyła się...

Głos Beskidzki

Czas na decyzję mieszkańców

21 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:155

Pasja, aktywność ruchowa, zdrowe żywienie i integracja społeczna – tego najwyraźniej najbardziej brakuje mieszkańcom powiatu...