Tarnów, Wola Rzędzińska/Jodłówka - Wałki, Tarnowiec, Koszyce Wielkie, Koszyce Małe, Zbylitowska Góra, Zgłobice

 

 

Sięgają daleko Wyróżniony

Sięgają daleko

Tarnowscy muzycy Mateusz i Krystian Kijak nagrali wspólny utwór z członkiem zespołu 2pac’a! Ostatnio odbyła się jego premiera. Jak współpracuje się z legendą muzyki rap?

„Sięgamy daleko” to nagranie, którego autorami są tarnowscy bracia Mateusz Kijak i Krystian Kijak z zespołu Nowa Epopeja Cru oraz Young Noble, członek zespołu legendarnego 2pac'a – The Outlawz. Utwór ten powstał w 2016 roku, ale po raz pierwszy został opublikowany niedawno, bo 23 sierpnia 2017 roku.

Jak artystom z Tarnowa, którzy już od dziecka fascynowali się rapem, udało się nawiązać współpracę z jednym ze swoich idoli?

– Zajmuję się wieloma dziedzinami twórczości, można powiedzieć, że przede wszystkim jestem plastykiem. Prócz tradycyjnych dziedzin sztuk plastycznych (malarstwo, rzeźba, rysunek), od jakiegoś czasu zajmuję się również nowymi mediami (grafika, video, animacja). Będąc jeszcze studentem ASP w Krakowie, tworzyłem projekty dla różnych muzyków. Pod koniec 2015 r. nawiązałem kontakt z ludźmi związanymi z grupą The Outlawz. Planowaliśmy stworzyć wówczas animowany teledysk do jednego z nagrań zespołu – opowiada Mateusz Kijak i przyznaje, że przez nadmiar obowiązków nie udało się to od razu. – W międzyczasie doszło do wypadku samochodowego, w którym zginął Hussein Fatal (członek zespołu The Outlawz). Po tym tragicznym zdarzeniu, zrealizowaliśmy prosty animowany klip niejako ku pamięci Fatala – wspomina.

„W pewnym momencie naszej współpracy zaprezentowałem mu kilka starych nagrań, które stworzyliśmy wraz z moim bratem”

– Po premierze, Young Noble zaprosił mnie do dłuższej współpracy przy tworzeniu materiałów video. W przerwach od moich codziennych obowiązków i innych działań artystycznych, realizowałem teledyski dla chłopaków ze Stanów. Było to ciekawe doświadczenie, biorąc pod uwagę fakt, iż jako młody chłopak słuchałem nagrań 2pac'a i zespołu The Outlawz. Mój brat Krystian posiada bogatą kolekcję albumów magnetofonowych z lat 90'tych. Rozmawialiśmy z Rufusem o tym, jaką rolę odgrywała muzyka Pac'a i The Outlawz w młodości mojej oraz moich braci. W pewnym momencie naszej współpracy zaprezentowałem mu kilka starych nagrań, które stworzyliśmy wraz z moim bratem. Wspomniałem również o tym, że byłoby to duże wydarzenie w naszej muzycznej podróży, gdybyśmy pewnego dnia stworzyli coś razem. Young Noble zapoznał się z naszym materiałem i wyraził chęć współpracy przy realizacji wspólnego nagrania – wyjaśnia artysta.

„Nasze relacje można nazwać koleżeńskimi, jesteśmy w stałym kontakcie i traktujemy siebie z dużym szacunkiem”

– Początkowo planowaliśmy stworzyć utwór do innej muzyki, Young Noble nie miał jednak przekonania do instrumentalu, który mu przekazaliśmy – kontynuuje historię Mateusz Kijak i dodaje, że YN rozważał wykorzystanie muzyki wyprodukowanej przez producentów,
 z którymi współpracuje. – Niedługo po tych pierwszych rozmowach, nasz kolega Abonive przekazał nam podkład, który spodobał się Rufusowi. Nagraliśmy nasze zwrotki, a kilka tygodni później otrzymaliśmy gotowe wersy Young Noble'a. Aby uciąć wszelkie spekulacje, zaznaczę w tym miejscu, że Rufus nie żądał żadnych pieniędzy za to nagranie. Tak jak wspomniałem we wstępie, z Young Noblem współpracujemy od końca 2015 r. w tym czasie stworzyliśmy sporo wspólnych projektów i wciąż planujemy kolejne – podkreśla tarnowski muzyk i przyznaje, że bardzo polubili się z amerykańskim raperem. – Nasze relacje można nazwać koleżeńskimi, jesteśmy w stałym kontakcie i traktujemy siebie z dużym szacunkiem. Zawsze chętnie uczestniczę w działaniach artystycznych a to, że mogę pracować z ludźmi, których niegdyś słuchałem, ma dla mnie wymiar nieco sentymentalny i dużą wartość symboliczną – wyznaje.

„Postanowiliśmy, że utwór opatrzymy ilustracjami wykonanymi na podstawie materiałów z naszych starych koncertów”

Premiera video do utworu pt. „Sięgamy daleko” odbyła się pod koniec sierpnia. Autorami grafiki, które można w nim zobaczyć są sami tarnowscy artyści - Mateusz i Krystian Kijak.

– Teledysk to duże słowo, być może za duże, jeżeli chodzi o ten konkretnie materiał. Kilka miesięcy temu zdecydowaliśmy się wraz z moim bratem zrealizować video do utworu „Sięgamy daleko”. Rozpoczęliśmy pracę nad czymś, co bardzo różniłoby się od tego, co można zobaczyć dzisiaj. Niestety w czerwcu miałem wypadek, później przeszedłem operację i tak zmuszeni byliśmy odejść od pierwotnych założeń. Prawdę mówiąc po wypadku poddałem się jeśli chodzi o tamtą koncepcję. Postanowiliśmy, że utwór opatrzymy ilustracjami wykonanymi na podstawie materiałów z naszych starych koncertów itp. Nie chcieliśmy wrzucić do sieci nagrania z jedną statyczną grafiką, więc zaczęliśmy tworzyć coś przypominającego swoisty pokaz slajdów. Jak to często bywa, projekt rozrósł się z czasem, dodaliśmy wiele nowych scen a także elementów animowanych składających się na finalny obraz, który zamieściliśmy w sieci – informuje Mateusz Kijak i dodaje, że rysunki, które prezentują w video do utworu, to bardzo proste, spontaniczne kompozycje. – Tak jak można przeczytać w napisach końcowych, część z tych obrazków została narysowana przez Krystiana (jest to jego debiut w roli rysownika), jednak istotnie większa część z tych grafik jest mojego autorstwa – przyznaje.

Wielki powrót

Tarnowski duet nie ukrywa, że premiera piosenki „Sięgamy daleko” zwiastuje jego powrót do aktywności w obszarze muzyki.
– W 2014 r. wraz z Abonive - polskim producentem na stałe mieszkającym w Hiszpanii - stworzyliśmy wiele nagrań, które nie zostały jeszcze opublikowane. Projekt został zauważony wówczas przez markę Sms Audio Poland, która w tamtym czasie wchodziła na polski rynek. Wraz z moim bratem Krystianem, stworzyliśmy teledyski do wszystkich tych utworów, a z uwagi na interdyscyplinarny charakter projektu (muzyka, video), album ochrzciliśmy nazwą „Interimpres”. Minęło już wiele czasu od momentu jego powstania i prawdopodobnie zmieni on jeszcze swój kształt nim zdecydujemy się go opublikować, nie mniej jednak premiery tego materiału można się spodziewać już w niedalekiej przyszłości. Ponadto, powstało sporo innych nagrań, które planujemy sukcesywnie uwalniać z szuflady – zapowiada młody raper z Tarnowa.

Nowa Epopeja Cru, czyli kilka słów o tarnowskim zespole

Krystian Kijak, swoją przygodę z muzyką rozpoczął w latach 90. Zafascynowany nagraniami amerykańskich twórców takich jak N.W.A, Krs One, Noughty by nature, 2Pac, The Outlawz czy Bone thugs n harmony, postanowił stworzyć swoje pierwsze utwory. Miłość do muzyki, artysta zaszczepił młodszemu bratu i tak w 2004 r. zrealizowali oni pierwszy wspólny utwór, którego tytuł brzmiał „Nowa Epopeja”.  Hasło to powróciło w 2008 r. kiedy duet z Tarnowa, powołał do życia na platformie streemo, muzyczny portal społecznościowy o identycznej nazwie. Od tego czasu, hasło kojarzono już z aktywnością braci, którzy ostatecznie przyjęli je jako nazwę zespołu tworząc w 2011 r. album pt. "Nowa Epopeja", który stanowił kompilacje nagrań z lat 2008-2011 r. Do końca 2012 r. bracia stworzyli setki utworów, dziesiątki teledysków i zagrali na wielu koncertach, jednakże w roku 2013, zdecydowali się oni zawiesić działalność zespołu, wyłączając tym samym z publicznego odsłuchu większość z dotychczas stworzonego materiału.

W 2014 r. bracia nawiązali współpracę z marką Sms Audio Poland i rozpoczęli prace nad nowym albumem. Duet własnym sumptem zrealizował teledyski, do wszystkich utworów mających znaleźć się na albumie pt. „Interimpres”, którego producentem został muzyk Abonive. Premiera tego projektu jak i ww. teledysków planowana jest w roku bieżącym. Mateusz Kijak (młodszy z wykonawców), prócz muzyki zajmuje się wieloma dziedzinami sztuk plastycznych, w spektrum jego aktywności wchodzą zarówno media tradycyjne (malarstwo, rzeźba, rysunek) jak i te nowoczesne (grafika komputerowa, produkcja video, animacja).  Artysta ten współpracował z wieloma znanymi na świecie muzykami m.in. The Outlawz (zespół założony w 1995 r. przez Tupaca), Young Buck (członek zespołu 50 Centa – Gunit) czy Deuce Deuce (Concrete mob). W 2017 r. artysta ten został uhonorowany przez czytelników Gazety Krakowskiej, tytułem „Osobowość roku 2016” w kategorii kultura. Ten młody twórca ma na swoim koncie udział w ponad 30 wystawach, a efekty jego pracy znaleźć można m.in. w filmach (np. Kantor – Nigdy tu już nie powrócę, czy TodMachine).

Legenda muzyki rap - Young Noble

Young Noble to człowiek, który współpracował z największymi wykonawcami muzyki rap. W roku 1996 został on przyjęty przez 2pac'a do zespołu The Outlawz i pojawił się w czterech utworach (bomb first, hail mary, just like daddy oraz life of an outlaw) na ostatnim albumie legendy hip hop'u „Makaveli the don killuminati 7 day theory”. Po tragicznej śmierci Tupac'a artysta, kontynuował pracę, wydając wraz z zespołem The Outlawz, niepublikowane wcześniej nagrania, które grupa stworzyła wraz z 2pac'iem. Rufus Cooper, bo tak naprawdę nazywa się Young Noble, nagrywał ponadto z wykonawcami takimi jak Snoop Dogg, Eminem, Bone Thugs n Harmony, The Game, Luniz, Hopsin, Young Buck, Krayzie Bone, Layzie Bone, Trae tha truth, Onyx, Dogg Pound, Mc Eiht itd. Artysta wystąpił w filmie pt. „All Eyez On Me”(obraz opowiada historię życia i śmierci Tupaca Shakura), w którym gra siebie. Premiera filmu odbyła się 16 czerwca 2017 w USA.

ks

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Żywiecki

O małym włos nie zostaliśmy Cadillakiem

12 grudzień, 2017 | Wyświetleń:606

– Bliżej nam do podsiwiałego, zmęczonego ciężką pracą bluesmana, siedzącego na ławce i grającego na...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Nieraz zostawi się „serducho” na boisku

15 grudzień, 2017 | Wyświetleń:290

Podczas Mistrzostw Europy U17 w badmintonie, które odbyły się w Pradze w ostatnich dniach listopada...

Głos Chrzanowski

Kopalnia „Matylda” i kamieniołom „Morskie oko” w Chrzanowie

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:234

Z tygodnia na tydzień wzrasta poziom wody w chrzanowskim kamieniołomie przy ulicy Fabrycznej, zwanym przez...

Głos Żywiecki

Żywiec monitoruje powietrze

18 listopad, 2017 | Wyświetleń:210

Osiem urządzeń zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie Żywca monitoruje jakość powietrza. Jakie są wyniki...

Głos Oświęcimski

Za dwa lata zejdziemy do tuneli

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:188

Tunele pod zamkiem w Oświęcimiu mają zostać udostępnione turystom. Jest to część większego projektu, który...

Głos Beskidzki

Velociraptor grający na „Lucille”

21 listopad, 2017 | Wyświetleń:178

Zaczęło się w... pewnej pralni. Dziś Froggersi promują swoją „demówkę”. Nie mówią, ani nie piszą...

Głos Podkrakowski

Jeżdżą do Krakowa pooddychać – czy sąsiad zareaguje?

30 listopad, 2017 | Wyświetleń:176

– Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza jest tu tak duże...

Głos Beskidzki

Sprawdzają, kto pali śmieci

23 listopad, 2017 | Wyświetleń:171

Jednym z działań, jakie prowadzą gminy w celu poprawy jakości powietrza, jest monitoring. Czujniki zamontowane...

Głos Krakowski

Koncert Świąteczny na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci

04 grudzień, 2017 | Wyświetleń:171

Dnia 15.12.2017 o godz 16.00 w Szkole Podstawowej nr 93, ul.  Feliksa Szlachtowskiego 31, 30-132 Kraków...

Głos Krakowski

W sobotę krakowski rynek rozbłyśnie czterdziestoma tysiącami światełek

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:169

W sobotnie popołudnie na krakowskim rynku zgromadzi się kilka tysięcy osób, by wspólnie z Prezydentem...

Głos Oświęcimski

Gdzie pojedzie Chopin?

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:165

Od 10 grudnia 2017 będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Sporo kontrowersji budzi zmiana...

Głos Beskidzki

Uśmiech na twarzach dzieci wyrażał więcej niż tysiąc słów

19 grudzień, 2017 | Wyświetleń:151

Suskie Wariaty, czyli kibice Wisły Kraków z powiatu suskiego, po raz kolejny zorganizowali Mikołajki dla...