niedziela, 14 kwiecień 2019 17:09

Kolejna wystawa wojnickich mistrzów obiektywu

Napisała

13 kwietnia w Galerii Findrówka w Wojniczu odbył się wernisaż wystawy pt. „Stan Rzeczy”, zorganizowanej przez Wojnickie Towarzystwo Fotograficzne Fotum.

„Jeżeli istnieje jakiś element sukcesu, to jest nim umiejętność przyjmowania i odbierania cudzego punktu widzenia. Wystawa pt. „Stan Rzeczy” jest prezentacją widzenia świata rzeczywistego ale nie tylko widzianego oczami naszych artystów, bo próbujemy go uchwycić wchodząc w osobistą relację z obiektami naszych działań. Sukces polega na tym, że każdy z nas przedstawia własny świat inaczej, bardziej realnie, prawdziwie lub ponad światem rzeczywistym i wychodzi niekiedy poza granice realnych struktur, warunków oraz form. Nasze obrazy to ułamek sekundy, który może trwać wiecznie. Pokazujemy zwykły świat w sposób niezwykły – zapowiadają kurator wystawy WTF Renata Najberek. - Życie jest jak aparat fotograficzny. Skup się na tym, co nas otacza, co jest ważne, ciekawe. Uchwyć tylko dobre wydarzenia, lub takie które są warte tej jednej sekundy i rób kolejne lepsze zdjęcia – to nasze motto. Wojnickie Towarzystwo Fotograficzne Fotum kolejny raz pokazuje różnorodność i piękno, to które nas otacza oraz to, które jest w nas – zapraszamy – dodaje na zakończenie.

Wojnickie Towarzystwo Fotograficzne Fotum zostało zarejestrowane dnia 29.09.2014 r., jednak historia stowarzyszenia wiąże się z istniejącą od 2000 r. Pracownią Fotografii, kiedy to została zainaugurowana jej działalność w Domu Grodzkim w Wojniczu.

Już w pierwszym roku istnienia uczestnicy zaprezentowali swoją inauguracyjną wystawę grupową. Kolejne lata obfitowały nie tylko w wystawy, których dotąd zostało zorganizowanych kilkanaście, ale też wyróżnieniami oraz nagrodami, jakie licznie zdobywali fotografowie skupieni pod szyldem tej grupy.

Na przestrzeni tych lat w zajęciach pracowni fotografii uczestniczyło kilkadziesiąt osób, a instruktorem od samego początku jest Krzysztof Stós. Pracownia nieustannie działa i zaprasza na zajęcia z podstaw fotografii. Najbardziej zdolni i wytrwali pasjonaci fotografii mogą liczyć na propozycję dołączenia do Wojnickiego Towarzystwa Fotograficznego Fotum.

Spektrum fotografii prezentowanych przez grupę jest tak rozległe, jak suma doświadczeń i wrażliwości autorów. Dla tych, którzy widzą więcej i dla których obraz, to sposób wyrażania emocji oraz ukazywania piękna, fotografia jest sztuką.

„My staramy się podążać właśnie tą drogą. Tworzymy, bo chcemy pokazać rzeczywistość, marzenia, sny, radość, smutek, harmonię, chaos, miłość i cokolwiek, co dla każdego z nas ma znaczenie, a wszystko przez pryzmat własnej wyobraźni, własnej wrażliwości, własnego wewnętrznego świata i w sposób, który wyraża właśnie nas. Być znaczy tworzyć! A jeśli ktokolwiek odnajdzie choćby jeden obraz, który obudzi w nim nawet najmniejsze emocje – uznamy z satysfakcją, że było warto…” – napisali na swojej stronie na Facebooku.

Inf. UMiG Wojnicz, WTF Fatum

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.