niedziela, 14 kwiecień 2019 18:27

Tarnów: Wspólnie zebrali dwie tony śmieci

Napisała

To wymierny efekt tegorocznej dwudniowej akcji „Posprzątajmy razem Tarnów”. Przedszkolaki, uczniowie tarnowskich szkół, osadzeni w Zakładach Karnych i wychowankowie Zakładu Poprawczego w Tarnowie uczcili w ten sposób Dzień Ziemi.

Akcja, organizowana przez urząd miasta i tarnowskich wędkarzy, odbyła się już dziewiętnasty raz. W latach wcześniejszych była znana jako „Wiosenne sprzątanie Wątoku”. Jak mówi Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMT , kilkunastoletnie działania przynoszą efekty. - Do porządków przyłączają się kolejne grupy mieszkańców, a świadomość społeczna rośnie - 15 lat temu ilość zebranych odpadów sięgała kilkunastu ton, w tym roku zebraliśmy dwie tony. Co ważne, wśród zebranych śmieci nie było odpadów niebezpiecznych, takich jak akumulatory, resztki lakierów, smarów i olejów.

W tegoroczne sprzątanie, 5 i 6 kwietnia zaangażowały się tradycyjnie już dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Bajka”, a także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 15 i IV Liceum Ogólnokształcącego oraz wychowankowie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie przy ul. Mościckiego 27. Do akcji przyłączyli się również osadzeni w Zakładach Karnych i wychowankowie Zakładu Poprawczego w Tarnowie, co dało łącznie blisko tysiąc osób. Uczestnicy akcji posprzątali brzegi Wątoku, tereny w pobliżu zbiornika wodnego „Kantoria”, a także osiedla Legionów i Mościce oraz rejon Góry św. Marcina. Znad rzek i zbiorników wodnych zniknęły „dzikie wysypiska” śmieci, a wygląd tych okolic znacznie na tym zyskał.

Urząd Miasta Tarnowa wyposażył sprzątających w niebieskie worki i rękawice ochronne, zapewnił także odbiór odpadów. Jak co roku bezpośrednią pieczę nad przebiegiem akcji sprawowali wędkarze z Polskiego Związku Wędkarskiego.

Inf. i foto: (dm)/ UM w Tarnowie

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.