środa, 15 maj 2019 12:35

Lusławice: Kolejny dar Pendereckich dla Polski

Napisała

XVIII-wieczny dwór i ogród Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach trafą pod pieczę Państwa Polskiego. List intencyjny w tej sprawie podpisali w poniedziałek 13 maja w Lusławicach Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotr Gliński, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Adam Balas. W wizycie w Lusławicach wzięła też udział Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wanda Zwinogrodzka.

Wolę przekazania dworu i arboretum (ogród z drzewami i krzewami) Skarbowi Państwa wyrazili Elżbieta i Krzysztof Pendereccy. Podpisany list rozpoczyna proces zmierzający do tego, aby państwo polskie pozyskało dwór, park i arboretum Pendereckich w Lusławicach. Teren zajmuje ponad 30 ha. Dwór pochodzi z XVIII w., przynależny do niego lamus z XVI w. W ogrodzie i parku rośnie 1,8 tys. gatunków drzew i krzewów, którymi opiekują się Elżbieta i Krzysztof Pendereccy. Posiadłość w Lusławicach Pendereccy kupili od prywatnych właścicieli w 1974 r. Obok dworu i ogrodu od 2013 r. działa Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego - na liczącym ok. 5 ha terenie przekazanym przez Pendereckich Skarbowi Państwa. 

Europejskie Centrum Muzyki to instytucja kultury prowadzona przez resort kultury, samorząd województwa małopolskiego i Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki. ECM jest jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych w Europie, promującym Polskę i polską muzykę oraz stanowiącym miejsce integracji utalentowanej młodzieży z całego świata. 

inf. i foto: UMWM

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.