czwartek, 30 maj 2019 13:54

NaukoWiej w powiecie tarnowskim. 10-tysięczny zwiedzający to Mateusz z Woli Rzędzińskiej

Napisała

11 lutego na Rynku w Tarnowie pojawiła się naczepa z wystawą „Naukowiej”. To był pierwszy dzień działania objazdowej ekspozycji Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Minęły niecałe 4 miesiące od tamtego wydarzenia, a wystawę zobaczyło już 10 tysięcy osób. Kto był tym wyjątkowym zwiedzajacym i gdzie zobaczyć mobilną wystawę?

Dziś wystawa „Naukowiej” dotarła do Woli Rzędzińskiej. Od rana było wiadomo, że tego dnia naczepę odwiedzi 10-tysięczny zwiedzający. Tuż po 9.00 wszystko stało się jasne. To Mateusz, uczeń 6 klasy ze Szkoły Podstawowej w Woli Rzędzińskiej, który otrzymał pamiątkowe upominki z rąk Anny Pieczarki, z zarządu województwa.

- Zainteresowanie ekspozycją jest ogromne. Cieszę się, że mogliśmy powitać 10-tysięcznego gościa tej niecodziennej opowieści o powietrzu. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia wystawy, która już niebawem odwiedzi kolejne małopolskie miejscowości – powiedziałą w Woli Rzędzińskiej Anna Pieczarka z zarządu województwa.

Dlaczego wyjątkowa?

Naukowiej to pierwsza interaktywna ekspozycja Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Ekspozycja Cogiteonu jest pod wieloma względami wyjątkowa. Mieści się w naczepie, która na własnych kołach dociera do poszczególnych gmin w Małopolsce. To nie jest standardowy pojazd. Jego ściany rozsuwają się, aby pomieścić szkolną klasę, czyli ok. 25-30 osób. Do dyspozycji odwiedzających są m.in. okulary rozszerzonej rzeczywistości, mapa zapachów, animacje, powietrzne gry, jest też możliwość zrobienia sobie pamiątkowego selfie. A to tylko część z instalacji, które pomagają w zrozumieniu zjawisk biologicznych, fizycznych i chemicznych. Aby przekonać się jak działa powietrzna technologia, poczuć prędkość wiatru lub zbudować cząsteczki chemiczne trzeba się trochę nagimnastykować i ruszyć głową.

Czy można zobaczyć powietrze?

Pierwsza wystawa mobilna nosi nazwę NaukoWiej i jest poświęcona powietrzu – zarówno o jego naturze, jak i znaczeniu dla człowieka. W atrakcyjny sposób porusza ważne zagadnienia przyrodnicze. Uczy przez zabawę. Wykorzystanie eksponatów do wspólnego odkrywania nowych, nieznanych treści, pobudza i rozwija wyobraźnię oraz uczy wyciągania wniosków na podstawie uzyskiwanych doświadczeń i ich wyników. Ekspozycja ilustruje zagadnienia realizowane w szkołach lub poza nią. Świetnie sprawdzi się jako narzędzie do usystematyzowania posiadanych wiadomości. Co ważne, zwiedzający skorzystają z atrakcji bezpłatnie.

Nie tylko dla dzieci

Celem wystawy jest zainspirowanie odwiedzających do stawiania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi poprzez doświadczenia. Mobilna wystawa MCK ma za zadanie wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów małopolskich szkół, a jej głównymi odbiorcami będą dzieci w wieku 10-14 lat.

Wystawa Mobilna Naukowiej. Opowieść o powietrzu będzie dostępna dla szkół i grup zorganizowanych w godzinach 8:00 – 15:15. Organizacją wizyt zajmują się urzędy miast i gmin, w których się zatrzyma, za pośrednictwem placówek oświatowych.Osoby indywidualne mogą zwiedzić ją w godzinach 16:00 – 17:30, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsca o wejściu na ekspozycję decyduje kolejność przybycia. Maksymalna liczba zwiedzających jednorazowo to 25 osób, a planowany czas wizyty: ok. 25-30 minut. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Gdzie zawieje NaukoWiej?

30 maja (czwartek) Wola Rzędzińska,Parking przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Heleny Marusarz

 

 

31 maja (piątek) Koszyce Wielkie, Parking przy Hali Widowiskowo-Sportowej, ul. Szkolna 20

3-4 czerwca (poniedziałek-wtorek), Wojnicz, Rynek w Wojniczu

6-7 czerwca (czwartek-piątek), Pleśna, Parking przy Urzędzie Gminy

10-11 czerwca (poniedziałek-wtorek), Tuchów, Rynek w Tuchowie

Inf. i foto: UMWM

 

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.