sobota, 29 czerwiec 2019 14:57

Zawada: Niezwykła muzyka w zabytkowej świątyni

Napisała

Muzyka Zaklęta w Drewnie, wakacyjny cykl koncertów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, w niedzielę dotrze do tarnowskiej wsi Zawada. Na terenie tamtejszego kościóła pw. św. Marcina Biskupa wystąpią sopranistka Wiktoria Bisztyga i wirtuoz organów Marek Stefański. Kiedy? Niedziela 30 czerwca, godz. 17.00.

Kościół parafialny św. Marcina w Zawadzie (XV w.) wznosi się na szczycie wzgórza. Wewnątrz świątyni podziwiać można polichromię pochodzącą z XX w. - figuralną na stropach i ornamentalną na ścianach. Do najstarszych elementów wyposażenia należą cztery płaskorzeźby późnogotyckie na parapecie chóru. Cennym zabytkiem jest także późnogotycki krucyfiks z początku XVI w. We wczesnobarokowym ołtarzu głównym z 1. poł. XVII w. znajduje się pochodzący z tego okresu obraz św. Marcina. Ciekawostką jest łańcuch, zawieszony między nawą a prezbiterium, wykonany prawdopodobnie przez ślepego pasterza z jednego kawałka drewna.

Muzyka Zaklęta w Drewnie to cykl koncertów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, który jest propozycją na spędzenie letnich weekendów w ciekawy sposób. Organizatorem wydarzenia od 2007 roku jest Małopolska Organizacja Turystyczna. Miłośnicy muzyki spotykaja się przez 12 kolejnych tygodni, w 4 kościołach wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO oraz wybranych obiektach na Szlaku Architektury Drewnianej. Program wyjątkowo różnorodny, oprócz muzyki dawnej proponuje również współczesne brzmienia, a także daje możliwość obejrzenia widowisk tanecznych czy misteriów scenicznych. 

30 czerwca w Zawadzie odbędzie się koncert „Ave Maria w muzyce”, w którym wystąpią Wiktoria Bisztyga – sopran i Marek Stefański – fisharmonia. Wstep wolny.

Cały program tegorocznej edycji Muzyki Zaklętej w Drewnie można śledzić na: http://www.drewniana.malopolska.pl.

inf. i foto: UMWM i MZwD

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.