sobota, 29 czerwiec 2019 16:34

Jego marzeniem było kapłaństwo. Pogrzeb ks. Michała Łosa

Napisała

W sobotę, 22 czerwca w Dąbrówkach Breńskich odbył się pogrzeb ks. Michała Łosa (FDP), którego choroba poruszyła wielu ludzi na całym świecie. - Historia jego powołania, pragnienie kapłaństwa, jest dla nas, którzy zostaliśmy, testamentem, który musimy podjąć, prosząc, modląc się o powołania do służby Bożej – powiedział w kazaniu przełożony prowincjalny orionistów, ks. dr Krzysztof Miś.

Ks. Michał Los zmarł w warszawskim szpitalu na oddziale onkologicznym 17 czerwca. Jego niezwykłą historię pokazali światu jego współbracia. Zamieścili relację z wyjątkowych ślubów zakonnych i święceń kapłańskich, które ks. Michał przeżył na szpitalnym łóżku. 23 maja śluby wieczyste złożył na ręce ks. wicegenerała Oreste Ferrari Zgromadzenia Zakonnego Małe Dzieło Boskiej Opatrzności (FDPDzień później z rąk biskupa pomocniczego warszawsko-praskiego J.E. Ks. Bpa Marka Solarczyka przyjął w święcenia diakonatu i kapłańskie. Na przyśpieszenie święceń, do których przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (SAC) w Ołtarzewie (gdzie uczą się orioniści) wyraził zgodę Ojciec Święty Franciszek, odpowiadając na pismo Przełożonego Generalnego Zgromadzenia. W szpitalu też, na łóżku odprawił swoją mszą święta prymicyjną. Kilka tygodni potem zmarł, parę dni po swoich urodzinach, w czasie których odwiedził go prezydent Andrzej Duda, bo to również było pragnieniem młodego orionisty. Prezydent złożył mu życzenia urodzinowe i przyjął specjalne błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconego kapłana. W intencji ks. Michała modliło się tysiące ludzi na całym świecie. Jednak choroba zebrała swoje żniwo.

"Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj przed południem zmarł Neoprezbiter Zgromadzenia Księży Orionistów ks. Michał Łos FDP. Wierzymy, że spotkał się z Chrystusem Zmartwychwstałym, któremu tak mocno pragnął służyć jako Kapłan. Dziękujemy za wszelkie modlitwy i wsparcie." - podali na swojej stronie na Facebooku Orioniści Prowincja Polska.

Ks. Michał Łos pochodził z powiatu dąbrowskiego, z gminy Olesno leżącej na terenie diecezji tarnowskiej. Zachorował kilka miesięcy temu. Jego stan szybko się pogarszał. Jego pogrzeb rozpoczął się w Kaliszu, gdzie pracował jako kleryk. Mszy świętej w intencji ks. Michała Łosa przewodniczył ks. prałat Adam Modliński, proboszcz katedry św. Mikołaja w Kaliszu. Na Eucharystii licznie zgromadzili się Współbracia na czele z przełożonym prowincjalnym ks. dr Krzysztofem Misiem FDP. Homilię wygłosił ks. Kazimierz Baranowski FDP, duszpasterz z miejscowej wspólnoty zakonnej.

W sobotę, 22 czerwca w Dąbrówkach Breńskich, w rodzinnej miejscowości ks. Michała pożegnali go rodzice, rodzina i przyjaciele, jego rodzina zakonna, 55 kapłanów, siostry zakonne oraz wielu ludzi, którym stał się bliski. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował na pogrzebie Mieszko Pawlak, dyrektor Biura Gabinetu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Mszy św. Pogrzebowej w Parafii Przemienienia Pańskiego przewodniczył ks. bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Kazanie wygłosił Przełożony Prowincjalny ks. dr Krzysztof Miś FDP. - Historia jego powołania, pragnienie kapłaństwa, jest dla nas, którzy zostaliśmy, testamentem, który musimy podjąć, prosząc, modląc się o powołania do służby Bożej – powiedział o zmarłym kapłanie.

Ks. Michała Łosa pożegnał też ks. Fernando Fornerod FDP – Radca Generalny Zgromadzenia Księży Orionistów, który podsumował, że czas choroby ks. Michała wywołał wielkie poruszenie emocjonalne, a jego świadectwo dla wielu doświadczeniem wiary. – On dał świadectwo prawdziwości słów: „Nic nie zdoła mnie odłączyć od miłości Jezusa”. To słowa, które ks. Michał napisał na swoim obrazku prymicyjnym i swa postawa wobec choroby i śmierci pokazał, że naprawdę żyje tym przeświadczeniem. On nie przegrał z chorobą – podkreśla wielu, których poruszyła postawa ks. Michała. – On wygrał. Pokazał, że istnieje coś więcej niż śmierć.

Marzena Gitler, foto: Orioniści Prowincja Polska

zobacz też: 

Michał Łos z Dąbrowy Tarnowskiej został księdzem na szpitalnym łóżku

Prezydent odwiedził chorego na raka księdza, który świecenia przyjął w szpitalu

Kapłan, którego choroba poruszyła tylu ludzi, zmarł dziś w szpitalu

Dzisiaj w Dąbrówkach Breńskich pogrzeb ks. Michała

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.