środa, 07 sierpień 2019 16:55

Trąba powietrzna nad Jodłówką-Wałkami. Strażacy pomagają zabezpieczyć uszkodzone domy

Napisała

Zerwane dachy i linie energetyczne, połamane drzewa, powybijane szyby - nad Jodłówką-Wałkami pod Tranowem przeszła trąba powietrzna. Skala zniszczeń jest ogromna. 

W godzinach popołudniowych potężna nawałnica przeszła przez Jodłówkę-Wałki. Silny wiatr pozrywał dachy na kilkunastu domach jak i na remizie OSP oraz hali przy szkole. Zniszczone są linie elektryczne, powyrywane drzewa, powybijane okna.  Na miejscu pracują służby, w tym przede wszystkich straże pożarne, usuwając skutki nawałnicy - informuje na swojej stronie internetowej Gmina Tranów. 

Alarm dla strażaków OSP ogłoszono o godzinie 14:16. Jak informuje na Facebooku OSP Zagłobice nawałnica trwała zaledwie 3 minuty. Blisko 20 jednostek OSP działa taraz w Jodłówce-Wałkach pomagając mieszkańcom przy usuwaniu skutków burzy jaka przeszła przez miejscowość. Na miejcu pracują: OSP Koszyce Wielkie, OSP Koszyce Małe, OSP Zgłobice, OSP Jodłówka Wałki, OSP Wola Rzędzińska, OSP Tarnów-Rzędzin, OSP Zaczarnie, OSP Ładna, OSP Łękawka, OSP Zbylitowska Góra i
OSP Poręba Radlna. 

Akcja ratunkową i zniszczenia widać też na filmie, który zamieścił na Facebooku Robert Łabuś.

Burza przeszła też nad Tarnowem.

W całej Małopolsce obowiązuje ostrzeżenie przed burzami z gradem, których można się spodziewać do późnego wieczora. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie informują w nim, że w całym województwie ma intensywnie padać i grzmieć. Spaść może od 30 do 40 milimetrów deszczu, a lokalnie wystąpią także opady gradu i burze. Wiatr może osiągać w porywach prędkość 90 kilometrów na godzinę. Prawdopodobieństwo sprawdzenia się tej prognozy synoptycy oszacowali na 90 procent.

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.