środa, 14 sierpień 2019 13:45

Autobusowa rewolucja. Tarnów dostał na nią 7 mln zł dotacji

Napisała

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Tarnowie otrzyma z Unii Europejskich 6 mln 944 tys. zł dofinansowania na zakup niskoemisyjnych autobusów napędzanych sprężonym gazem ziemnym CNG, dostosowanie zaplecza technicznego i modernizację systemów zarządzania ruchem.

Tarnowskie MPK złożyło do Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie konkursowy wniosek o dofinansowanie zakupu niskoemisyjnych autobusów CNG wraz z dostosowaniem zaplecza technicznego. We wniosku znalazły się również zagadnienia związane z integracją różnych środków transportu, poprawą jakości obsługi podróżnych, modernizacją i budową telematycznych systemów zarządzania ruchem.

Wniosek okazał się dobrze przygotowany i uzasadniony i 13 sierpnia prezes MPK Jerzy Wiatr otrzymał wiadomość, iż firma spełniła wszystkie kryteria dofinansowania projektów w ramach unijnego działania „Niskoemisyjny transport miejski”, a wniosek został wybrany do dofinansowania maksymalną kwotę 6 mln 944 tys. 925 zł.

Będą nowoczesne...

Unijne dofinansowanie przeznaczone zostanie na zakup pięciu nowoczesnych autobusów napędzanych sprężonym gazem ziemnym CNG oraz zakup elektronicznych systemów usprawniających miejską komunikację. Przede wszystkim miejska komunikacja autobusowa zostanie zintegrowana z rowerem miejskim. W autobusach będą wyświetlane informacje jaka liczba rowerów znajduje się na poszczególnych stacjach – będzie można się przesiąść i dalszą podróż odbyć rowerem. To pierwszego tego rodzaju usprawnienie w Polsce.

Kolejną nowością będzie dynamiczny system informacji przesiadkowej – na elektronicznych tablicach w autobusach wyświetlane będą na bieżąco informacje o tym, jakich linii pojazdy będzie można „złapać” na kolejnych przystankach.

Nowością od dawna postulowaną będzie możliwość opłacenia przejazdów miejskim autobusem przy pomocy karty płatniczej, bez konieczności wcześniejszego zakupu jakiegokolwiek biletu. Docelowo opłaty będą pobierane w systemie check in – check out, czyli ile przejedziemy, tyle zapłacimy. Wchodząc do autobusu zbliżamy kartę do czytnika i system rejestruje rozpoczęcie podróży, wysiadając zbliżamy kartę ponownie i system rejestruje zakończenie jazdy. Jeżeli pasażer dysponuje tego rodzaju usługą, kartę płatniczą może zastąpić smartfon z modułem NFC. Zapłaty za przejazd kartą rejestrowane są w centralnym module obsługującym autobus i w każdej chwili mogą zostać zweryfikowane przez kontrolera biletów.

Warto dodać, iż z unijnych funduszy zmodernizowane zostaną również systemy liczenia pasażerów, system łączności radiowej z autobusami, wyremontowana zostanie też hala napraw w MPK.

i ekologiczne!

- W ramach projektu zakupimy pięć nowoczesnych, ekologicznych, wyposażonych w wydajną klimatyzację autobusów miejskich klasy midi o długości 10-11 m. Pojazdy będą zasilane najbardziej ekologicznym paliwem, czyli sprężonym gazem CNG. Po zrealizowaniu dostawy tych autobusów, którą przewidujemy na wiosnę 2020 roku, udział floty gazowej w naszym taborze wyniesie ponad 1/3. Nowe autobusy CNG zastąpią wyeksploatowane autobusy hybrydowe (diesel/elektryczny) Mercedes Benz CITO - wyjaśnia prezes  MPK, Jerzy Wiatr.

Ułatwią zarządzanie komunikacją

- We wszystkich używanych przez nas pojazdach wymienimy autokomputery, czyli jednostki zarządzające pracą wszystkich systemów informacyjnych autobusu - dodeje prezes. - Ta zmiana stworzy platformę informatyczną, która umożliwi zastosowanie pozostałych przewidzianych projektem systemów, a także pozwala na dalszy rozwój informatyczny naszego taboru w przyszłości. Nowe autokomputery poprawią także - już bardzo wysoką - precyzję dynamicznej informacji pasażerskiej przekazywanej w tej chwili do naszego Centrum Nadzoru Ruchu, miejskich tablic informacyjnych oraz Google Maps. Doposażymy 100% naszych autobusów w kamery cofania, aby manewrowanie autobusami MPK było jeszcze bardziej bezpieczne. Dzisiaj takie urządzenia ma ponad 2/3 taboru.

Zamontujemy w całym taborze zupełnie nowy system liczenia pasażerów z najwyższą dostępną aktualnie na świecie precyzją zliczania, który na bieżąco będzie przekazywał do Zarządu Dróg i Komunikacji wiarygodne dane o potokach pasażerskich, co pozwoli na bardzo dokładną optymalizację siatki połączeń.

Zbudujemy pierwszy w Polsce system usprawniający ruch komunikacji miejskiej oraz ruch drogowy w mieście, którego zadaniem będzie zbieranie danych o wszelkich utrudnieniach i uszkodzeniach na drogach obsługiwanych przez MPK. Dane będą przekazywane w czasie rzeczywistym do Miejskiego Centrum Zarządzania Ruchem oraz ZDiK i znakomicie uzupełnią działanie budowanego w tej chwili przez Miasto zaawansowanego systemu ITS.

Zamienimy używaną przez nas dzisiaj do kontaktu z pojazdami analogową łączność radiową na najnowocześniej kodowaną, cyfrową radiostację DMR – podobną do używanych przez służby państwowe - mówi Jerzy Wiatr.

Wyposażone w urządzenia ratujace życie

Tarnowskie MPK chce wyposażyć nowe pojazdy w defibrylatory. - Zakupimy 16 defibrylatorów AED, które wraz tymi, w które wyposażone będą kupowane autobusy oraz tymi, które są już na naszym wyposażeniu pozwolą na objęcie 25% pojazdów MPK w te ratujące życie urządzenia. Docelowo w ciągu kilu lat chcemy wyposażyć 100% taboru w defibrylatory AED, co znacząco poprawi bezpieczeństwo w Mieście i bardzo często zapewni znacznie szybszy dostęp do defibrylatora niż karetka pogotowania - dodaje prezes Wiatr.

Warto wspomnieć, że MPK planuje też przebudowe swojego warsztatu napraw bieżących pod kątem obsługi autobusów gazowych.

Wartość całego projektu to ponad 10 mln zł brutto, wartość netto 8.18 mln zł, a dofinansowanie stanowi 85% kosztów kwalifikowanych. - Zamierzamy zrealizować wszystkie zadania objęte wnioskiem w okresie wiosna-lato 2020 - podsumowuje Jerzy Wiatr. 

inf. i foto UMT

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.