sobota, 28 września 2019 15:51

"Kocham biegać w Pleśnej"

Autor Marzena Gitler

Pod takim hasłem odbyła się w niedzielę, 22 września czwarta edycja Biegu Legionistów – Biegów Pogórza. Na start zgłosiło się ponad 400 biegaczy.

Impreza rozpoczęła się biegiem ulicznym na 1 km z udziałem najmłodszych uczestników. Z dystansem zmierzyły się nawet parolatki, które w asyście rodziców szczęśliwie dotarły na metę. W drugiej kolejności wystartowali długodystansowcy w biegu ulicznym na 10km. Trasa biegu wiodła - jak w ubiegłym roku - w stronę Rychwałdu, kierując się na wzgórza na Pleśniankach. Trzeci wystrzał ze startera oznajmił początek najtrudniejszego z biegów - terenowej przygody liczącej ponad 13km wiodącej na wzgórze "Kopaliny" w Łowczówku. To tam, w grudniu 1914r. rozegrała się Bitwa pod Łowczówkiem i tam spoczywają polscy legioniści. W tym roku organizatorzy postarali się zmodyfikować trasę, dodając metrów zarówno w odległości, jak i przewyższeniu. Wreszcie ostatnim z niedzielnych biegów w Pleśnej była znana od pierwszej edycji pętla na 3,5 km.

W trakcie imprezy na murawie "Orlika" zorganizowane zostały mini konkurencje dla najmłodszych oraz strefa relaksu pod szyldem Decathlonu.

Każdy z uczestników na mecie uhonorowany został pamiątkowym medalem. Ponadto wszyscy startujący otrzymali okolicznościową koszulkę z herbem gminy Pleśna. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali pamiątkowe statuetki, które wręczali wójt Józef Knapik oraz poseł Norbert Kaczmarczyk - także uczestnicy niedzielnych biegów. Najlepsi biegacze na dystansach 10 i 13km otrzymali drobne nagrody pieniężne.

Dzielnie spisali się mieszkańcy Gminy Pleśna. W biegu na 13 km wśród pań tryumfowała Katarzyna Wilk, a Sara Drwal i Anna Kusion zwyciężyły w swoich kategoriach wiekowych. Marzena Misaczek zajęła drugie miejsce. W tym samym biegu wśród mężczyzn w swojej kategorii wiekowej zwyciężył Artur Gut. W biegu na 3,5 km w kategorii OPEN na 3 miejscu uplasował się Szymon Ryba, a w kategorii wiekowej 13-15 lat na najwyższym podium stanął Wiktor Boczek, trzeci był Dariusz Stankowski. W swojej kategorii wiekowej w biegu na podium stanęły również: Natalia Boczek - pierwsze miejsce, Julia Myjkowska - drugie i Izabela Kula - trzecie. W biegu na 1 km wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Bartłomiej Adwent, a tuż za nim uplasował się Hubert Włodek. Gratulujemy!

Najszybszym mieszkańcem Gminy Pleśna okazał się – podobnie jak w ubiegłym roku – Grzegorz Polański. Tytuł najszybszej mieszkanki gminy przypadł Magdalenie Heród. Te wyróżnienia dotyczyły biegu ulicznego na 10km.

Mocnym akcentem wieńczącym imprezę było losowanie nagród rzeczowych wśród wszystkich uczestników. Wśród rozlosowanych nagród znalazły się telewizor SMART 49 cali, mediapad oraz zegarki sportowe firmy Polar.

Organizatorami wydarzenia byli Paweł Ścieżka, Jacek Drwal oraz Centrum Kultury w Pleśnej.

Patronat nad imprezą objęli wójt gminy Pleśna Józef Knapik, starosta tarnowski Roman Łucarz i Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Anna Pieczarka.

Inf. i foto: UG Pleśna/ Sebastian Smoleń