piątek, 01 listopad 2019 15:07

“Aktywni seniorzy w cyfrowym Zakliczynie”

Napisała

To nazwa nowatorskiego projektu, który realizowany jest w Zakliczynie od 1 października br. do końca grudnia 2020. Do kiedy można się zapisać na szkolenia?

Realizatorem projektu jest Gmina Zakliczyn w partnerstwie z Samarytańską Federacją Organizacji Pozarządowych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Łączna wartość projektu wynosi 601 860,00 zł netto, w tym dotacja Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w wysokości 541 674,00 zł netto.

Głównymi obszarami tematycznymi w ramach projektu będą działania w zakresie polityki senioralnej oraz innowacyjne rozwiązania na rzecz wsparcia partycypacji społecznej, jako elementu niezbędnego dla inteligentnego miasta współtworzonego przez mieszkańców. Działania w ramach projektu skierowane są do seniorów – kobiet w wieku 60+ oraz mężczyzn w wieku 65+ będących mieszkańcami miasta Zakliczyn, którzy ze względy na zły stan zdrowia, samotność, niepełnosprawność czy niesamodzielność wymagają wsparcia w funkcjonowaniu w warunkach domowych i pomocy w integracji społecznej.

W ramach projektu planuje się:

- uruchomienie usługi teleopieki, dzięki której 80 seniorów otrzyma opaskę SOS i w razie zagrożenia zdrowia lub życia bezpośrednio połączy się z Centrum Opieki działającym przez całą dobę i wszystkie dni tygodnia. W ramach działania, zaangażowani zostaną również asystenci, którzy stworzą indywidualne plany opieki i wsparcia mieszkańców, a następnie cyklicznie odwiedzać będą ich w domach,

- zakup i udostępnienie seniorom 5 rowerów elektrycznych,

- zakup laptopów i przyłączenie 40 seniorów do Internetu w ich własnych gospodarstwach domowych,

- przeprowadzenie szkoleń dla 40 seniorów z zakresu m.in. obsługi komputera i smartfonu, zakładania Profilu Zaufanego, Internetowego Konta Zdrowotnego czy e-recepty,

- wdrożenie usługi Złotej Rączki polegającej na umożliwieniu uczestnikom projektu skorzystania z fachowej, bezpłatnej pomocy technicznej przy drobnych, domowych naprawach (np. przepalona żarówka, cieknący kran). Dla mieszkańców zostanie udostępniona infolinia, na której będą mogli zgłaszać swoje zapotrzebowania na drobne naprawy domowe.


Karta zgłoszenia do projektu oraz wszelkie informacje o projekcie dostępne są w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zakliczynie, ul. Malczewskiego 15 (pokój 6) oraz w Urzędzie Miejskim w Zakliczynie (pokój 8), a także pod numerem telefonu 14 66 52 275, wew. 18 lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a wkrótce na stronie internetowej projektu: www.senior.zakliczyn.pl.

Termin składania kart zgłoszenia przez zainteresowane osoby upływa w dniu 10 grudnia 2019 r. Udział w projekcie jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona!

Inf. UM w Zakliczynie

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.